Minister školstva Ján Mikolaj by mal prísť o kompetenciu, ktorá ho ako jediného oprávňuje prezidentovi dávať návrhy na vymenovanie vysokoškolských profesorov. Novelu vysokoškolského zákona predložila do parlamentu poslankyňa za SDKÚ Tatiana Rosová. Podľa návrhu by prezidentovi by mali podávať návrhy rektori verejných vysokých škôl. Ak by zmena prešla v parlamente, účinná má byť od septembra tohto roka.
Mikolajovi vo februári vyčítala, že si neplní zákonné povinnosti, pretože mu na stole leží minimálne 20 návrhov na vymenovanie profesorov od vedeckých rád vysokých škôl. "Žiaľ, v súčasnosti sme svedkami stavu, keď minister školstva bezdôvodne takéto návrhy rektorov a vedeckých rád vysokých škôl zadržiava," píše v dôvodovej správe Rosová. Priznala, že zákon ministrovi neprikazuje, dokedy musí návrhy posunúť prezidentovi. Podľa nej, keďže minister nemá stanovenú žiadnu lehotu, mal by konať bezodkladne.
Ďalšia novela vysokoškolského zákona prišla do parlamentu od poslanca za KDH Martina Fronca. Zo zákona chce vypustiť povinnosť študentov zdravotníckych odborov, ktorí pred prijatím na druhý stupeň vysokoškolského štúdia musia ísť na ročnú prax do zdravotníckych zariadení. Myslí si, že takáto povinnosť je diskrimináciou študentov a obáva sa, že ak by to takto fungovalo ďalej, rovnaký krok sa môže časom dotknúť napríklad študentov - budúcich učiteľov cudzích jazykov, ktorí v praxi tiež chýbajú.
Poslanci by sa mali na marcovej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína 26. marca, zaoberať aj návrhmi nového školského zákona. Jeden predkladá minister Mikolaj, druhý pochádza od Fronca z KDH. Mikolaj chce novým zákonom odštartovať školskú reformu. Plánuje znížiť počet žiakov v triedach. Deti sa budú musieť povinne učiť cudzí jazyk od tretej triedy základnej školy, s druhým budú musieť začať v šiestej triede. Štát má zadefinovať povinné učivo, ktoré budú musieť odučiť školy v rámci štátnych vzdelávacích programov. V školských programoch budú rozhodovať o zvyšnej časti učebných osnov. Školy by tak mali tvoriť približne tretinu učiva podľa svojich predstáv. Ministerstvo dodnes nemá hotové finálne verzie štátnych programov. Minister sľúbil, že ich budú mať hotové do konca apríla. Mikolajovi kritici, najmä Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, upozorňujú, že učitelia netušia, čo ich čaká od septembra a školy budú mať málo času na prípravu školských programov.
Froncov návrh školského zákona už raz v parlamente neprešiel. Spoločne ho predložili všetky opozičné strany SDKÚ, KDH a SMK, Národná rada SR ho v septembri zamietla v prvom čítaní. Fronc tvrdí, že chce rozprúdiť diskusiu o reforme školstva aspoň na parlamentnej pôde. Mikolaja kritizuje za to, že pri príprave školského zákona neviedol diskusiu s odborníkmi ani politikmi.