"My sme ešte 60 tisíc sviečok za vyvraždených slovenských židov a Rómov na námestí nezapálili," povedal pre TASR Weiss. Poukázal tak na susedné Rakúsko, kde si zapálením osemdesiat tisíc sviečok na Námestí hrdinov vo Viedni ako spomienku na rovnaký počet zavraždených rakúskych židovských občanov a ostatné obete nacizmu 12. marca pripomenuli Rakúšania sedemdesiate výročie pripojenia krajiny k Hitlerovej Nemeckej ríši - tzv. Anschluss. S obdobím rokov 1939-45 sa podľa Weissa doteraz nevyrovnala ani slovenská katolícka cirkev. Na rozdiel od Poľska, kde bola v prvých radoch protinacistického odboja, na Slovensku katolícka cirkev patrila k oporám režimu prezidenta Jozefa Tisa, pripomína.
Deportácie slovenských židov a Rómov do koncentračných táborov považuje Weiss za najväčšiu hanbu slovenských dejín. "Je trápne pokúšať sa ich nejako ospravedlňovať. Vtedajší totalitný režim bol otvorene antisemitský," dodáva.
Slovenský štát podľa Weissa vznikol ako bočný produkt Hitlerovej svetovládnej politiky, slúžil mu a bol vnímaný ako vazalský štát so všetkým, čo k tomu patrí. "Ako prvý štát vstúpil po Hitlerovom boku do vojny proti spojencom a vedome sa v ňom nastolil totalitný režim podľa nemeckého vzoru. Vedenie tohto štátu verilo v správnosť Hitlerovej politiky a pomáhalo realizovať jeho predstavu o 'novej Európe'. Tiso a jeho režim vsadili na Hitlerovo víťazstvo. O nejakej autonómii nemôže byť ani reč. Hitler Slovenskú republiku využil na svoje ciele," konštatoval. Podľa Weissa nešlo o dočasný ústupok, ale bezalternatívne riešenie. Preto o autonómii nemožno hovoriť. Prejavilo sa to v riešení židovskej otázky i v tom, že Slovensko sa vzdalo Trianonskej hranice a uznalo Viedenskú arbitráž. Poslúžilo Hitlerovi aj ako nástroj na likvidáciu slovanskej myšlienky, spresňuje.
Weiss považuje za nenáležité hrdiť sa spojenectvom s Hitlerom ako šikovnou stratégiou prežitia. V Hitlerom rozpútanej absolútnej vojne o svetovládu išlo podľa neho o prežitie európskej civilizácie. Keby rovnakú stratégiu ako Tiso a spol. zvolili aj spojenci, Hitler by ovládol svet a naplno by mohol realizovať svoje genocídne a zotročovacie plány.
Osoba prezidenta Tisa sa podľa Weissa dá hodnotiť iba jednoznačne. "Do poslednej chvíle slúžil Hitlerovi a podriadil sa aj jeho nástupcovi admirálovi Doenitzovi. Vyznamenával esesákov za potlačenie povstania," poznamenal.