SME

Ľudské práva bude obhajovať 64 najlepších mladých Slovákov

BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Takmer štyritisíc študentov z 272 gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť sa zapojilo do jubilejného 10. ročníka Olympiády ľudských práv. Do finále postúpilo 64 súťažiacich, ...

BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Takmer štyritisíc študentov z 272 gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť sa zapojilo do jubilejného 10. ročníka Olympiády ľudských práv. Do finále postúpilo 64 súťažiacich, ktorí sa stretnú už od 17. do 19. marca v hoteli Sorea Máj v Liptovskom Jáne a ich vedomosti a znalosti z oblasti ľudských práv preverí medzinárodná porota zložená z významných hostí a odborníkov. Najväčší súťažno-vzdelávací projekt na Slovensku v oblasti ľudských práv sa tento rok nesie v znamení kampane Zastavme domáce násilie na ženách. Agentúru SITA o tom informoval predseda Celoštátnej komisie Olympiády ľudských práv Viliam Dolník.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu februára sa v Bratislave, Hlohovci, Košiciach, Turčianskych Tepliciach, Prešove, Trenčíne, vo Vrábľoch a v Žiline uskutočnilo osem krajských kôl súťaže. Pred trojčlennými porotami sa predstavilo 292 súťažiacich, z ktorých 64 postúpili do veľkého finále.

Počas prvého finálového dňa čaká študentov riešenie prípadových štúdií zameraných na porušovanie ľudských práv vo svete. Večer pre nich organizátori pripravili moderovanú diskusiu na tému Ľudské práva a Olympijské hry v Číne. Na druhý deň budú súťažiaci obhajovať vlastné eseje. Tento rok si mohli vybrať z piatich tém: Zastavme domáce násilie voči ženám, Mám kamaráta Róma aj skína..., Prínos Európskeho parlamentu v oblasti ľudských práv, Význam náboženskej slobody a tolerancie pre našu spoločnosť a Potrebuje demokracia obmedzenie slobody prejavu, aby sa mohla brániť?. V predvečer rozhodnutia o celkovom víťazovi súťaže sú na programe zaujímavé workshopy.

SkryťVypnúť reklamu

V posledný finálový deň predstúpi pred porotu dvanásť najlepších súťažiacich. Ich úlohou bude pohotovo zareagovať, vymyslieť riešenie a vyjadriť názor na problém z oblasti ľudských práv, na ktorý poukážu členovia poroty. Popoludní slávnostne vyhlásia výsledky v prítomnosti podpredsedu vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča, poslancov Európskeho parlamentu Petra Šťastného a Edit Bauer, zástupcov Ministerstva školstva SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a ďalších významných hostí z domova i zo zahraničia.

Medzinárodnú porotu súťaže tvoria uznávaní odborníci na problematiku dodržiavania ľudských práv. Jej členmi sú napríklad profesor Rumen Valčev z katedry UNESCO v bulharskej Sofii, profesorka Jiřina Šiklová z Karlovej univerzity v Prahe či profesor Miroslav Kusý z katedry UNESCO v Bratislave, ktorý je zároveň odborným garantom Olympiády ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom súťaže je budovanie a presadzovanie právneho povedomia o ľudských právach vo všetkých mládežníckych komunitách, šírenie humanity, filantropie, globálneho altruizmu a myšlienky ľudskej dôstojnosti či upozorňovať na nebezpečenstvo rôznych foriem intolerancie, diskriminácie a rasizmu a učiť súťažiacich argumentovať a obhajovať práva pre všetkých členov spoločnosti.

Olympiáda ľudských práv je najväčším a najprestížnejším súťažno-vzdelávacím projektom pre študentov všetkých stredných škôl na Slovensku. Prostredníctvom letákovej a plagátovej kampane, či priamo vďaka pedagógom, pravidelne oslovuje desaťtisíce mladých ľudí vo viac ako 940 gymnáziách, akadémiách, stredných školách a učilištiach. Je jedinečnou príležitosťou pre mládež dostať sa na významné medzinárodné konferencie a zahraničné študijné stáže o problematike dodržiavania ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu