Bratislava 16. marca (TASR) Na predpokladanom mieste posledného odpočinku prezidenta slovenského štátu dr. Jozefa Tisa sa pri exhumácii našli jeho osobné veci a je pravdepodobné, že leží v Bratislave na Martinskom cintoríne. Pre TASR to povedal architekt Stanislav Májek.
"O pravosti hrobu som bol presvedčený odvtedy, čo Pavol Čarnogurský zverejnil informáciu prokurátora Rašlu, že telo sa nachádza na Martinskom cintoríne a s veľkou presnosťou popísal miesto hrobu," povedal architekt, ktorý vytvoril ideové a výtvarné riešenie pomníka Jozefa Tisa, ale aj pamätníka Andreja Hlinku v bratislavskom Ružinove.
"Keď som dostal fotokópiu z pohrebnej knihy, v ktorej je uvedené, že v hrobe č. 183 bol pochovaný 19. 4. 1947 Dr. Tiso Jozef dekan, farár, čo bolo za totality páskou prelepené, nadobudol som takmer istotu. To sa potvrdilo pri exhumácii, keď sme našli osobné predmety nebohého - okuliare v púzdre, zvyšky ruženca, topánky, ktoré nosil pri procese, i zachovaný kolárik a zvyšok štóly, ktoré mu vložil pochovávajúci kňaz Jozef Stašo pri pohrebe do truhly," povedal.
Na otázku TASR, ako hodnotí politika, ktorému vytvoril pomník, Májek odpovedal, že bol veľkou osobnosťou. "Každý kultúrny národ si váži svoje významné osobnosti, ktoré sa v časoch ťažkých zaslúžili o jeho záchranu a o jeho povznesenie. Za takú osobnosť považujem i prezidenta Dr. Jozefa Tisa. Treba ho posudzovať v kontexte doby, vývoja situácie v Európe, keď prišlo k anexii Rakúska, k Mníchovskému diktátu a Viedenskej arbitráži, keď sa Hitlerovi klaňali politici v celej Európe."
Slovensko podľa neho v čase Hitlerovho ultimáta, keď hrozil rozdelením krajiny medzi Maďarsko a Poľsko, nemalo lepšiu možnosť ako samostatnosť. "V čase, keď Slovensku hrozilo rozdelenie, vtedy sa Tiso podujal na ťažké rokovanie s Hitlerom, kde si zachoval svoju dôstojnosť a nepodľahol neuváženému nátlaku na neústavný krok. Poslancov slovenského snemu nemusel presviedčať, rozhodnutie zvoliť si samostatnosť bolo najzodpovednejšie," vysvetľuje Májek.
Na otázku, či bola prvá Slovenská republika prvým samostatným štátnym útvarom Slovákov, odpovedá bez pochybností. "Prvá Slovenská republika bola po Veľkej Morave prvým novodobým samostatným štátom Slovákov. Z predchádzajúcej Československej republiky prevzala štátne zriadenie prezidenta, parlament, vládu a súdnu moc. Slovenská republika v tom čase bola taká ako iné štáty v Európe," uzatvára.