Bratislava 16. marca (TASR) - Novovzniknutá strana Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS), založená štyrmi "odídencami" z KDH na čele s Vladimírom Palkom, zrejme postaví v prezidentských voľbách v roku 2009 vlastného kandidáta. Na margo dnešných Palkových slov prednesených v televízii Markíza, že opozícia zbytočne podlieha tlaku postaviť spoločného kandidáta už v prvom kole volieb a že volič si má vyberať z čo najväčšieho počtu ašpirantov, to pre TASR uviedol prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Podľa neho má snaha opozície získať už od začiatku spoločného kandidáta veľký praktický význam, lebo dvojtýždňové obdobie medzi prvým a druhým kolom nie je dostatočné na získanie solídnejšej podpory od ostatných partnerov. Palko totiž predpokladá zjednotenie sa opozície až v druhej fáze volieb.
"Ja si myslím, že v situácii, ktorá tu existuje, na to, aby vznikla solídna alternatíva pre súčasného prezidenta, je naozaj potrebné dlhšie pracovať so spoločným kandidátom. Z praktického hľadiska sú jeho šance väčšie než šance takého, ktorý by získal podporu viacerých strán až v druhom kole," vysvetlil.
Na Palkovu úvahu, že voliči by mali mať v prvom kole možnosť vybrať si z čo najväčšieho počtu osobností, podotkol, že je to otázka prístupu k spoločnému kandidátovi. "Alebo bude čo najviac zodpovedať ideologickým predstavám, čo, samozrejme, môže byť, ale jeho podpora sa tým môže znížiť, alebo sú dôležitejšie nejaké obecnejšie a v tejto situácii dôležitejšie faktory, ako napr. chápanie priorít vývoja krajiny," podčiarkol politológ s tým, že tam by sa mohla nájsť minimálna zhoda, ktorá by spojila opozičné strany rôznej ideologickej orientácie. "Lebo inak sa to rozparceluje a potom šance tohto kandidáta na zvolenie budú veľmi nízke."
Dodal, že pre konzervatívneho voliča by tu bola neskôr možnosť už pri výkone prezidentského úradu požadovať, aby sa prihliadalo aj na hodnoty, ktoré on zastáva. "Prezident je predovšetkým zástupcom všetkých občanov a nielen tých, ktorí ho volili. Na to by mal brať ohľad," uzavrel.
S Mesežnikovom sa zhoduje aj poslanec Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS, ktorej členka Iveta Radičová má najväčšiu šancu stať sa spoločnou kandidátkou opozície. "Aj keď môže na prezidenta kandidovať každý, kto splnil podmienky, neznamená to, že by tak mal urobiť hocikto. Nepovažujem v tejto súvislosti za správnu filozofiu - nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa," povedal TASR. Galbavý si nemyslí, že tento volebný inštitút by sa mal stať "dobrou príležitosťou na zviditeľňovanie neznámych osobností alebo nových politických strán. Samozrejme, ak sa opozícia rozhodne mať spoločného kandidáta, neznamená to, že by bola potláčaná sloboda. Všetko záleží od vôle a dohody politických subjektov," zdôraznil. Predpokladom úspešnosti je, ako mieni, spoločný kandidát, hoci pripustil, že to nemusí byť podmienka. Ten musí byť podľa neho zárukou nadstraníckosti, nezávislosti a garanciou, že bude prezidentom všetkých občanov.
Rovnako ako Mesežnikov si myslí, že KDS do volieb postaví svojho človeka. "Tento priestor využije strana na to, aby na seba upozornila. Ja ale hovorím, že politické strany by nemali pozerať egoisticky na svoje záujmy, ale je načase, aby Slovensko od roku 1993 malo prezidenta, ktorý nebol komunista, ktorý má štátnický rozmer bez ohľadu na to, aký myšlienkový prúd reprezentuje," dodal poslanec.