Nitra 17. marca (TASR) V Nitre od dnešného dňa funguje inteligentný integrovaný systém riadenia dopravy. Systém automaticky vyhodnocuje situáciu v meste na základe informácií s definovaných detektorov, nainštalovaných vo vozovkách mesta.
Pomocou integrovaného systému riadenia dopravy cestnou svetelnou signalizáciou je možné automatické aj manuálne ovládanie radičov cestnej svetelnej signalizácie, ich monitorovanie, nastavovanie trás pre motorové vozidlá s právom prednosti v jazde. Na základe monitorovania všetkých informácií z nitrianskych cestných komunikácií je systém schopný preniesť signalizované poruchy svetelnej signalizácie do centrály, kde sa zobrazí lokalizácia a druh poruchy.
V súčasnosti je do systému zapojených 17 radičov. Integrovaným systémom je monitorovaných šesť hlavných križovatiek v centre mesta a ich počet sa bude naďalej zvyšovať. Mesto investovalo do kúpy zariadenia a úpravy svetelne riadených križovatiek doteraz 14 miliónov Sk. Podľa slov riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jána Štarka skúšky systému počas veľtrhu nábytku v uplynulom týždni potvrdili, že v čase dopravnej špičky dokáže integrovaný systém riadenia dopravy urýchliť dopravu v meste pod Zoborom až o 50 percent. Centrálny dispečing systému je umiestnený v budove mestskej polície.
Mesto už v minulosti investovalo finančné prostriedky do mestského kamerového systému. Na hlavných križovatkách máme nainštalované kamery, ktoré sa spustením integrovaného systému riadenia dopravy stali jeho súčasťou, konštatoval náčelník nitrianskej mestskej polície Miloš Hajnovič.