WASHINGTON. Slovensko sa priblížilo k bezvízovému styku so Spojenými štátmi. Minister vnútra Robert Kaliňák dnes vo Washingtone podpísal memorandum ako politickú deklaráciu, predchádzajúcu zrušeniu víz. Dôležitou súčasťou memoranda sú bezpečnostné podmienky pre občanov, ktorí budú chcieť navštíviť USA. Memorandum je podobné s dokumentmi, ktoré USA podpísali s Českom, Estónskom či Lotyšskom.
Krajiny bývalého východného bloku, vrátane Slovenska, by mohli skončiť s vízami už tento rok. Premiér Robert Fico v piatok upozornil, že memorandum je len jedným z krokov k bezvízovému styku. „To je politická dohoda, to nie je vyriešenie problému, pretože to bude ešte pár dlhých mesiacov trvať,“ vyhlásil po návrate z Bruselu, kde Európska únia uvoľnila novým členom ruky pri vyjednávaní s Američanmi. Fico predtým napadol USA, že jednostrannou vízovou povinnosťou pre Slovákov obchádzajú medzinárodné právo. V piatok zopakoval, že ak aj je USA veľmoc, dlhodobo je takýto stav v medzinárodnom práve neudržateľný.
Kaliňák: Slovensko využije pozitívnu atmosféru, aby USA zrušili víza čoskoro
"Slovensko dnes konečne dostalo šancu, ktorú si zaslúžilo. Chcem poďakovať vláde USA, že vytvorila podmienky, ktoré našej snahe o slobodné cestovanie do tejto krajiny dávajú reálny základ," vyhlásil dnes vo Washingtone minister vnútra Robert Kaliňák po podpísaní memoranda, predchádzajúceho zrušeniu víz. SR chce využiť pozitívnu atmosféru na to, aby sme dosiahli zrušenie víz tak skoro, ako sa len dá. Kaliňák sa netají, že by rád videl bezvízový styk pred nástupom novej administratívy, ktorá vzíde z prezidentských volieb začiatkom novembra. Podpis memoranda je podľa ministra ďalším potvrdením, že SR je vo svete uznávanou krajinou.
Spojené štáty sa v prvom článku memoranda vzdávajú požiadavky, aby počet odmietnutých žiadateľov o víza neprekročil tri percentá zo všetkých žiadateľov za rok. Podmienkou je, že Slovensko zavedie všetky bezpečnostné opatrenia, požadované americkou vládou, zákonmi a definované v memorande. SR bude USA poskytovať informácie a osobné údaje. Pred zrušením víz USA ešte raz zhodnotia bezpečnostné riziká. Bezvízový styk sa bude prehodnocovať najmenej raz za dva roky.
Memorandum hovorí aj o spornom systéme evidencie cestujúcich, známeho pod skratkou ETA. Cestujúci do USA bude musieť žiadať o povolenie vstúpiť na americké územie, USA ho môžu napriek bezvízovému styku odmietnuť. Prihlasovanie cez tento systém bude povinné.
Vlády si budú vymieňať nielen údaje o teroristoch, zločincoch, ale aj o stratených pasoch. Ministerstvo vnútra SR zriadi pracovisko, nepretržite pripravené pomôcť americkej vláde. Vytvorí tiež program leteckého sprievodu. Ak budú priame lety SR - USA, budú môcť byť na palube ozbrojení Američania z Federálneho leteckého sprievodu USA. Bezpečnostné opatrenia nepôjdu nad rámec medzinárodných záväzkov, konštatuje sa v memorande.