V aktuálnom hodnotení ochranári sledovali opatrenia výrobcov elektroniky v dvoch oblastiach - ako nahrádzajú nebezpečné chemikálie a ako sa dokážu postarať o použité a opotrebované spotrebiče a ich recykláciu.
„V oblasti používania nebezpečných chemikálií výsledky analýz dlhodobo vykazujú pozitívny trend," povedala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Slovensko Kateřina Věntusová. Dodala, že oproti minulosti výrobcovia počítačov či mobilných telefónov obmedzili množstvo použitých toxických materiálov. "Na druhej strane však ich výrobky ešte stále obsahujú nezanedbateľné množstvo toxických látok ako sú napríklad nebezpečné ftaláty a brómované spomaľovače horenia," skonštatovala Věntusová.
Podľa zistení Greenpeace veľký problém stále predstavuje zber použitých výrobkov a ich správna recyklácia. Podľa ich názoru by mal byť celý životný cyklus výrobku uzatvorený. Firmy by mali vyrábať produkty bez nebezpečných chemikálií a z ľahko recyklovateľných surovín. Výrobca sa musí zodpovedne postarať o to, aby sa elektronický odpad riadne vyzbieral a následne recykloval. V 21. storočí to podľa Věntusovej nie sú "žiadne technicky náročné požiadavky". Firmy už podľa nej teraz vedia, ako sa s nimi vysporiadať.
Greenpeace pravidelne hodnotí environmentálne postupy výrobcov elektroniky od augusta 2006. Správa pod názvom Sprievodca zelenšou elektronikou sa venuje aj konkrétnemu porovnaniu firiem. V aktuálnom hodnotení sa firma Nokia prepadla z prvého na tretie miesto, pretože má podľa environmentalistov veľmi nedokonalý systém návratu opotrebovaných spotrebičov a ich recyklácie v krajinách ako je India a Rusko. Naopak dopredu k stabilne vysoko hodnotenému Samsungu sa posunula Toshiba, ktorá výrazne vylepšila tzv. IPR systém (systém, ktorého princípom je, že sa firma snaží postarať o elektronický odpad svojej značky). Negatívne hodnotenie Greenpeace si vyslúžili firmy Philips, Panasonic a Sharp, ktoré stále ignorujú fakt, že sú za svoje produkty zodpovedné aj počas recyklácie.
Organizácia Greenpeace avizovala, že v ďalšom vydaní hodnotenia rozšíri kritériá hodnotenia elektronických výrobkov aj na spotrebu energie.