Bratislava 18. marca (TASR) - Premena tradičnej školy na modernú má pomôcť základným a stredným školám pri ich obsahovej prestavbe a zvyšovaní kvality vzdelávania. Nenávratný finančný príspevok do výšky 400 miliónov korún môžu školy na túto premenu získať zo štrukturálnych fondov EÚ. Výzvy na predkladanie žiadostí na tvorbu a implementáciu rozvojových programov škôl zverejnil dnes minister školstva Ján Mikolaj na tlačovej konferencii v Bratislave.
Školy, hoci majú rovnaké šance, budú so svojimi projektmi o financie medzi sebou súťažiť. "Určite je to o súťaživosti, pretože projekty prejdú procesom hodnotenia. Kritériá sú zverejnené a školy ich musia naplniť. Školy, ktoré budú najúspešnejšie, získajú finančné prostriedky," objasnila pre TASR generálna riaditeľka sekcie európskych záležitostí ministerstva školstva Miriam Kováčiková. "Ministerstvo školstva bude v projektoch hodnotiť kvalitu," vysvetlil minister školstva.
Každá škola si svoj projekt premeny z tradičnej na modernú vypracuje sama. Projekty sú zamerané na nové metódy a formy vyučovania, nové študijné programy, modernizáciu didaktických pomôcok a vybavenie kabinetov.
Konzultácie môže taktiež poskytnúť osem regionálnych informačných kancelárií, ktoré fungujú po jednej v každom vyššom územnom celku. "Aj učitelia môžu byť zapojení do prípravy, do tvorby projektu, aj do tvorby rozvojových programov školy," doplnila Kováčiková. Podotkla, že školy si v rámci tejto výzvy môžu pripravovať aj vlastný vzdelávací program. "To je na vlastnej iniciatíve, na ich inovatívnosti, čo školy potrebujú," povedala. Keďže sa začína reforma školstva, musí sa podľa nej začať práve od učiteľov. "Musia sa s tým stotožniť predovšetkým oni a vytvoriť si metódy, ktoré si aplikujú potom vo vzdelávacom procese," dodala Kováčiková.
Ministerstvo školstva má za cieľ aj v rámci tejto výzvy podporiť základné a stredné školy v súvislosti s chystanou reformou školstva. Za dôležité však Mikolaj považuje aj to, "aby si školy mohli kúpiť učebné, didaktické pomôcky či zabezpečiť audiovizuálnu techniku." Inovácie a nákup pomôcok však musia priamo súvisieť so zverejnenou výzvou. Získané financie zo štrukturálnych fondov sa môžu podľa neho využiť napríklad aj na prípadné odmeny pedagógov.
O financie môžu požiadať základné a stredné školy na celom Slovensku a zvlášť školy v Bratislavskom kraji. V Bratislavskom kraji vyčlenili pre stredné školy zo štrukturálnych fondov 35 miliónov korún a pre základné školy 30 miliónov. Stredným školám mimo Bratislavského kraja ministerstvo ponúka financie do výšky 300 miliónov, pre základné školy vyhradilo 400 miliónov. Minimálna výška na jeden projekt predstavuje 2 milióny, maximálna je 5 miliónov.
Žiadosti o nenávratný finančný príspevok podávajú stredné a základné školy. Zvlášť žiadajú o príspevky samosprávny kraj a obec ako zriaďovatelia škôl. Školy, ako aj zriaďovatelia však musia rátať s 5-percentným spolufinancovaním. Podiel na financovaní sa netýka škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti krajských školských úradov a krajských školských úradov ako zriaďovateľov špeciálnych škôl.
Školy, ktoré si podajú žiadosť o nenávratný finančný príspevok, nemôžu byť zároveň v žiadosti, ktorú podáva jej zriaďovateľ, pretože budú vylúčené. Zriaďovateľ však môže predložiť projekty pre viac škôl.
Stredné školy môžu podávať žiadosti do 19. mája 2008, základné školy do 9. júna 2008.
Viac informácií poskytuje Ministerstvo školstva SR a Agentúra Ministerstva školstva SR pre štrukturálne fondy EÚ na svojich webových stránkach.
taj taj