SME

Radičová stále nevie, či ju podporí aj KDH

Hnutie doposiaľ svoju podporu Radičovej pripustilo len predbežne najmä pre rozličný postoj k otázkam ochrany života.

(Zdroj: SITA)

Dohoda troch opozičných strán na spoločnej kandidátke na prezidenta ešte nie je istá. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce o podpore skôr liberálne orientovanej podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej ešte rokovať.

Novinárom to dnes po stretnutí lídrov opozičných strán povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. O podpore bude podľa neho KDH diskutovať s Radičovou a SDKÚ-DS v najbližších týždňoch.

KDH doposiaľ svoju podporu Radičovej pripustilo len predbežne najmä pre rozličný postoj k otázkam ochrany života. Zatiaľ čo kresťanskí demokrati ostro odsudzujú potraty či úvahy o možnosti povoliť registrované partnerstvá homosexuálov, Radičová je známa skôr zhovievavejším postojom k týmto témam. Strana preto začiatkom marca vyzvala Radičovú, aby sa verejne prihlásila k hodnotám ochrany života od počatia až po prirodzenú smrť a tradičného manželstva muža a ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Sekundanti"Slovenský prezident Ivan Gašparovič určite nie je sekundantom premiéra Roberta Fica, ako je prezidentská kandidátka SDKÚ Iveta Radičová sekundantkou pána predsedu Dzurindu aj v otázkach obhajoby nedemokratických metód vylučovania členov z SDKÚ," reagoval dnes prezidentov hovorca Marek Trubač na vyjadrenie Dzurindu.

Dzurinda na dnešnom stretnutí povedal, že si myslí, že "prezident Ivan Gašparovič je v závese Smeru, robí sekundanta Robertovi Ficovi". Zároveň zdôraznil, že pre Slovensko je dôležité nájsť "balans na poste hlavy štátu".

Ako Trubač uviedol: "Pán prezident má svoj vlastný sociálny a národný program, s ktorým ho občania v roku 2004 zvolili do funkcie. Tieto princípy hlava štátu napĺňa aj teraz, rovnako ako ich napĺňal aj počas vlády pána Dzurindu."

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia konkurencia GašparovičaNa tlačovej konferencií sa dnes zároveň objavili náznaky nezhôd medzi Hrušovským a Dzurindom. "Potrebujeme mať vyjadrenie pani poslankyne Radičovej na podmienky, ktoré sú známe (...), jednoducho bez toho to nejde," povedal dnes Hrušovský. "Nemôžme očakávať, že (Radičová) bude na verejnosti rozprávať o veciach, ktoré si človek necháva pre svoj intímny priestor (...). Naozaj budem odhovárať pani Radičovú, aby mala nové recitačné traktáty na médiá," reagoval krátko potom šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Radičová po žiadosti KDH už skôr verejne vyhlásila, že i nenarodený ľudský život je podľa nej hodný ochrany. Politička sa však zároveň stotožňuje s nedávnym odobrením legálnosti interrupcií Ústavným súdom, ktoré KDH ostro kritizovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentské voľby sú naplánované na rok 2009. Práve Radičová má podľa prieskumov najväčšie šance konkurovať vo voľbách súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, za ktorým bude stáť aj ľavicový Smer-SD premiéra Roberta Fica.

Radičová rozhodnutie prijať kandidatúru podmienila podporou od všetkých troch opozičných strán. Okrem KDH sa čaká ešte na konečný verdikt SMK. Podľa vyjadrení jej predstaviteľov sa však očakáva, že ešte koncom tohto mesiaca sa SMK za Radičovú postaví.

Opozícia chce od Fica, aby odvolal GlváčaOpozícia dnes vyzvala premiéra Roberta Fica, aby sa postaral o odvolanie štátneho tajomníka ministerstva výstavby Martina Glváča zo Smeru, ktorý je zapletený do poslednej kauzy prevodov pozemkov v Čiernej vode pri Bratislave. Opozičné strany sa na dnešnom rokovaní dohodli, že problémy Slovenského pozemkového fondu (SPF) treba riešiť v parlamente. Od vlády požadujú predloženie správy o fungovaní SPF od kauzy Veľký Slavkov až po škandál Čierna voda. SDKÚ-DS, KDH a SMK predložia do parlamentu nový zákon o fonde, do ktorého zakomponujú svoju predstavu, ako by mal fond fungovať. O novele chcú rokovať s koalíciou.

SkryťVypnúť reklamu

Obe Dzurindove vlády sa vyhli škandálom SPF, nesprevádzali ho žiadne kauzy, a preto nebolo treba meniť zákon o fonde, tvrdí Csáky. Všetky tri opozičné strany, ktoré tvorili minulú vládu, dnes hovoria o nevyhnutných zmenách v tomto zákone. "Ktorá kauza vypukla počas pôsobenia našej vlády, to znamená, čo by bol dôvod, aby sme zmenili takýto zákon?" pýta sa Csáky a dodáva, že "v prípade nášho vládnutia to fungovalo slušným, solídnym spôsobom a takéto kauzy nevznikli. Teraz, keď horí v topánke vládnej koalície, chcú poukázať na minulosť."

Fico to považuje za cirkusové vystúpeniaNiektorí opoziční poslanci podľa premiéra Roberta Fica predvádzajú cirkusové vystúpenia. Reagoval tak na výzvu opozície, aby odvolal štátneho tajomníka Glváča. “Vy sa ma idete pýtať na zodpovednosť Slovenského pozemkového fondu z roku 2004. Čo má táto vláda, čo má Smer spoločné s Dzurindovým pozemkovým fondom z roku 2004. Prosím, neotravujte nás. Choďte za bývalými predstaviteľmi a nech vám to vysvetlia,“ povedal na tlačovej besede po rokovaní vlády Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Na pozemkový fond si ešte posvietiaSMK sa nebráni vyšetreniu kauzy Čierna voda, povedal jej predseda Pál Csáky na dnešnej opozičnej tlačovej besede. Prípad sa stal počas Dzurindovej vlády, fondu vtedy šéfoval nominant SMK František Hideghéty. "Ak by aj tam bolo čokoľvek nečistého, SMK neberie politickú zodpovednosť za takéto veci... Tam je podozrenie, ale nie je nič dokázané," povedal dnes Csáky. Po prepuknutí škandálu od Hideghétyho nežiadal žiadne vysvetlenie. "Ja sa opýtam, keď to bude aktuálne," dodal Csáky.

Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda si myslí, že vláda Roberta Fica sa utápa v problémoch a škandáloch. "Smer nekoná nielen vtedy, keď je vo vláde, ale neplnil si svoje povinnosti ani vtedy, keď bol v opozícii," uviedol Dzurinda. Smeru vyčíta, že v roku 2004 neupozornil na prevody pozemkov v Čiernej vode.

SkryťVypnúť reklamu

O korupcii a klientelizme, ktorých sa dopúšťa vládna koalícia, budeme ešte rokovať, odkazujú opozičné strany. Podľa nich ide o najväčší problém Ficovej vlády. Predseda KDH Pavol Hrušovský kritizuje premiéra Fica za používanie ľúbivých slov a neriešenie škandálov. Podľa neho ak Fico hovorí o raste HDP a ako sa darí ekonomike, mal by spomenúť Dzurindovu vládu, ktorá sa o to postarala. "Každý deň vyplávajú nové a nové kauzy, ktoré otriasajú dôveryhodnosťou nielen tejto vládnej koalície, ale aj verejnosťou," vyhlásil Hrušovský.

Všetko o kauze Čierna voda:

Opozícia chce Glváčovu hlavu

Glváčov kšeft Smer nezaujíma

Aj Smer má Veľký Slavkov

Firma blízka Smeru zarobila na reštitúcii

Politik s čudnými kontaktmi

Opozícia stále odmieta podporiť lisabonskú zmluvuTri pravicové opozičné strany stále odmietajú podporiť v parlamente reformnú zmluvu Európskej únie. Požiadavky na zmeny v kontroverznom vládnom návrhu tlačového zákona, ktorými opozícia podporu takzvanej lisabonskej zmluve podmieňuje, vláda zatiaľ nenaplnila. Novinárom to dnes po rokovaní opozičných strán povedal predseda SMK Pál Csáky.

SkryťVypnúť reklamu

Na prijatie dokumentu, ktorý ma priniesť viaceré významné reformy vo fungovaní EÚ, je v parlamente potrebná ústavná väčšina. Zahlasovať za zmluvu tak musí najmenej 90 poslancov. Vládnu koalíciu však podporuje len 85 z celkového počtu 150 poslancov. "Zhodli sme sa na tom, že naše stanovisko je nemenné. Nevidím dôvod teraz prehodnotiť naše stanovisko," vyhlásil Csáky.

Lisabonská zmluva môže začať platiť, len ak ju odobria všetky štáty EÚ. Šéf parlamentu za Smer-SD Pavol Paška tento týždeň vyhlásil, že o zmluve dá hlasovať len vtedy, ak bude mať istú podporu aj z opozície.

Bojkot kvôli tlačovému zákonuOpozícia začala požadovať zmeny v tlačovom zákone výmenou za ratifikáciu zmluvy v januári. Tvrdila, že zákon môže ohrozovať slobodu tlače. Strany požadujú najmä vypustenie sporného návrhu na zavedenie práva na odpoveď aj na pravdivé články. To by totiž podľa kritikov mohli zneužívať politici na prezentáciu svojich názorov bez oponentúry a ohrozovalo by to nezávislosť médií pri rozhodovaní, čo budú noviny obsahovať.

SkryťVypnúť reklamu

Minister kultúry Marek Maďarič v utorok v parlamente pripustil, že jeho úrad sa v návrhu vzdá iného kritizovaného ustanovenia o možnosti pokutovať médiá za niektoré prehrešky. Na ďalších častiach návrhu, ktoré kritizovala opozícia aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), však ministerstvo trvá.

Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes naznačil, že opozícia by mohla lisabonskú zmluvu bojkotovať aj po prípadnom schválení tlačového zákona proti vôli opozície. "SDKÚ-DS je pripravená hlasovať za lisabonskú zmluvu len vtedy, keď budú splnené základné požiadavky," zdôraznil Dzurinda.

Politici SDKÚ-DS a SMK v poslednom období viackrát zdôraznili, že s textom lisabonskej zmluvy inak súhlasia a po splnení požiadaviek v tlačovom zákone za ňu zahlasujú. Proti zmluve naopak vystupuje KDH. Štyria bývalí poslanci KDH na čele s exministrom vnútra Vladimírom Palkom požadujú, aby sa o lisabonskej zmluve konalo referendum podobne, ako sa to plánuje v Írsku.

SkryťVypnúť reklamu

Ratifikácia zmluvy sa komplikuje nielen na Slovensku, ale aj v susednom Poľsku. Šéf opozičnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński pohrozil, že dokument v parlamente zablokuje. Vláda reagovala, že v tom prípade by o zmluve mohlo rozhodnúť referendum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 644
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 122
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 185
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 643
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 200
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 278
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 145
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 777
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu