TRSTENÁ 19. marca (SITA) – Cezhraničnú spoluprácu vytvorili policajti z Obvodného oddelenia (OO) Policajného zboru (PZ) Trstená s Komisariátom polície Jablonka z Poľskej republiky.
Začína od dnešného dňa a je zameraná na boj proti trestnej činnosti, pri prevencii a priestupkovosti a pri dohľade nad cestnou premávkou, informoval novinárov v priestoroch bývalého hraničného priechodu Trstená – Chyžné riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne Ľubomír Lehotský. Ide o spoločný výkon hliadok z Poľska a Slovenska v prihraničných oblastiach. „Policajt zo Slovenska bude spoločne s hliadkou z Poľska slúžiť na trhoch v Jablonke, kde sa budú sústrediť hlavne na odhaľovanie krádeží,“ uviedol Lehotský. Príslušníci z Komisariátu Jablonka zas pomôžu kolegom napríklad v Oraviciach, kde je vysoká návštevnosť poľských občanov, ktorí sa stretávajú najmä s krádežami lyžiarskej výstroje a vykrádaniami motorových vozidiel. „Obojstranne to bude slúžiť na to, aby policajti zároveň spoznali časť služobného obvodu, ku ktorému majú veľmi blízko,“ dodal Lehotský.
Riaditeľ Komisariátu polície v Jablonke Ryszard Pietka očakáva, že spolupráca zo slovenskou stranou prinesie výrazné výsledky. „Prihraničné územia sú v tom zaujímavé, že páchatelia sa premiestňujú z jedného regiónu do druhého. Tá spolupráca je dôležitá v tom, že ich môžeme zadržať,“ uviedol. Slováci podľa neho jazdia do Poľska najmä nárazovo, prevažne na nákupy na trhy do Jablonky či Nového Targu. „Je to spojené s drobnými krádežami. Spolupráca je o tom, aby sme tomu zabránili. Ak bude váš policajt u nás a náš u vás, kontakt s občanom bude bližší a budú sa tak cítiť bezpečnejšie,“ dodal.
Poľskí policajti nebudú mať na slovenskej strane také kompetencie ako naši policajti. „V prípadne krajnej núdze môžu použiť služobnú zbraň,“ zdôraznil Lehotský. Spolupráca bude fungovať individuálne po zhodnotení stavu situácie bezpečnosti, kriminality a úseku premávky na úsekoch poriadkovej, dopravnej i kriminálnej polície. Jej vytvoreniu predchádzali stretnutia polície v Novom Targu a v Dolnom Kubíne. Problémy s Poliakmi na Orave sa podľa Lehotského dajú rozdeliť na dve časti. Kým cez leto sa policajti stretávajú najmä s rušením nočného pokoja a verejného poriadku v podobe zvýšeného požívania alkoholických nápojov či občasných bitiek, v zimnom turistickom období sú to rôzne priestupky a krádeže v lyžiarskych strediskách a iných centrách.
Pre medzištátny styk s Poľskom slúži na Orave päť priechodov. Okrem Trstenej sú to ešte bývalé colnice Oravská Polhora – Korbielów, Suchá Hora – Chocholow, Bobrov - Wincerówka a Novoť – Ujsoly. Podľa údajov od začiatku vlaňajšieho roka do konca novembra najviac osôb prešlo cez priechod Trstená. Zo Slovenska prešlo na poľskú stranu vyše 1,81 milióna osôb a na Slovensko prišlo okolo 1,97 milióna ľudí, informovala agentúru SITA Vladimíra Hrebeňáková z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR. V Trstenej evidovali aj najvyšší počet vybavených vozidiel, približne 1,15 milióna (okolo 552-tisíc zo Slovenska do Poľska a okolo 602-tisíc z Poľska na Slovensko).