BRATISLAVA 19. marca (SITA) - Priateľom Zeme sa nepáči, že na Slovensku je veľa skládok odpadu. Tie podľa nich obsahujú vážne environmentálne riziká ohrozujúce kvalitu života občanov. Informoval o tom predseda Priateľov Zeme Ladislav Hegyi na dnešnej tlačovej besede.
Ako ďalej uviedol, ekologických a právnych problémov máme na Slovensku oveľa viac. Príčiny podľa neho spočívajú v tom, že sa dôsledne nedodržiava aktuálna legislatíva a v neposlednom rade, "aj tá legislatíva má svoje medzery". Projekt skládky v Pezinku je podľa Priateľov Zeme zlý aj z environmentálnej stránky. "Je to naozaj geologicky nevhodná lokalita, príliš blízko ľudských obydlí." Hoci slovenská technická norma hovorí o tom, že skládky musia byť od nich vzdialené minimálne 500 metrov, v Pezinku je vzdialená iba 280 metrov.
Slovensko je druhé od konca v recyklácii komunálnych odpadov v EÚ a siedme od konca v recyklácii obalov. Štatistika hovorí aj o tom, že Slovensko až 78 percent komunálnych odpadov skládkuje. Ako ďalej informoval Hegyi, ďalší problém, ktorý Slovensko má, sú nelegálne skládky. "Je ich niekoľko tisíc, nikto nevie presné číslo, ale pri každej obci je minimálne jedna," uviedol. Problémy podľa neho spočívajú v slabej legislatíve, ktorá "zvýhodňuje zlé spôsoby a znevýhodňuje dobré". Odborníci sa zhodujú, že skládkovanie odpadov je zákonne najnegatívnejšie nakladanie s odpadom. Hegyi vysvetlil, že v prvom rade treba predchádzať vzniku odpadu, potom ho čo najintenzívnejšie recyklovať. Skládkovať v čo najmenšej miere. "Na Slovensku je to naopak a skládkuje sa dosť," povedal Hegyi a dodal, že dôvodom je to, že skládkovanie je najlacnejší a najjednoduchší spôsob.
Ako ďalej informoval Hegyi, vyspelé krajiny tento problém riešia zavedením ekologických daní na skládky alebo špeciálnych environmentálnych poplatkov, ktoré cenu skládky zvýšia. Tieto peniaze vyčlenia aj na podporu recyklácie. Tým sa skládkovanie stáva nevýhodnejším, a to dobré, napríklad recyklácia, sa stáva výhodnejším. "Na Slovensku je to naopak," skonštatoval Hegyi.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) podľa Priateľov Zeme o týchto problémoch "vie, ale nekoná". Preto dnes posielajú MŽP a Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) výzvu na dialóg o riešení problémov v oblasti odpadov. Výzva bude obsahovať 30 systémových opatrení pre zlepšenie legislatívy a ekonomických nástrojov. Podľa informácií Priateľov Zeme, tri z nich budú prioritné: zvýšenie zákonného poplatku za skládkovanie a zavedenia poplatku zo spaľovania a jeho účelové viazanie na podporu environmentálne lepších spôsobov nakladania s odpadmi, bezplatných recyklačných služieb pre občanov, ďalej je to reforma súčasnej legislatívy o tzv. oprávnených organizácií priemyslu - jej výsledkom musí byť niekoľkonásobné zvýšenie prostriedkov poskytovaných obciam na rozvoj triedeného zberu. Treťou prioritou je odstraňovanie zbytočných byrokratických bariér rozvoja prevencie a recyklácie odpadov.
Priatelia Zeme chcú pomáhať rozvíjať recykláciu obciam i priemyslu v najbližších dvoch rokoch desiatkami vzdelávacích akcií, praktických seminárov či súťaží pre školy. Ďalšími aktivitami budú pilotné projekty rozvoja triedenia a znižovania nelegálnych skládok a poskytovanie odbornej a právnej pomoci komunitám ohrozeným zlými projektmi skládok a spaľovní odpadov. Jednou z nich je aj Pezinok.
"Situácia v Pezinku je stále nedoriešená, pretože prebieha odvolacie konanie o vydanom stavebnom povolení na skládku," povedala právnička iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová . Zároveň dodala, že posledné kroky SIŽP a inšpektorátu potvrdzujú, že "naše tvrdenia o nezákonnosti a nezmyselnosti postupov a rozhodnutí pri povoľovaní pezinskej skládky boli pravdivé." To bol aj dôvod, pre ktorý tieto orgány zrušili jedno z rozhodnutí a konečne odtajnili významný dokument - územné rozhodnutie, myslí si Čaputová.
Agentúra SITA vydá k správe aj zvukový záznam