Bratislava 20. marca (TASR) - Európski Priatelia Zeme (FoEE) tvrdia, že lídri štátov premeškali na jarnom summite Európskej únie (EÚ) ďalšiu príležitosť k razantnému kroku na odvrátenie rizík, ktoré so sebou prináša zmena klímy. O energetickom a klimatickom balíčku sa tu debatovalo len vo všeobecnosti. Dospelo sa k zhode v tom, že EÚ potrebuje mať dohodu o jednotlivých častiach národných cieľov najneskôr do konca roka. To by následne malo umožniť dospieť k dohode medzi členskými krajinami a Európskym parlamentom začiatkom roka 2009. Tento termín nevníma pozitívne ani organizácia Greenpeace.
"Výsledná podoba opatrení nie je dostatočne razantná, aby mohla predchádzať zhoršujúcim sa účinkom klimatických zmien," tvrdia FoEE. Objasnili, že je potrebné, aby EÚ zvýšila svoje ciele pre obmedzenie emisií z 20 percent na najmenej 30 percent v rámci EÚ do roku 2020. Zároveň chú, aby legislatíva garantovala ich trvalé znižovanie z roka na rok tak, aby boli definované ciele reálne a splniteľné.
"Keď sa budú rokovania preťahovať, tak sa veľmi priblíži svetová konferencia OSN v Kodani (november 2009), kde by mala EÚ vystupovať jednotne a ťahať celý proces," uviedol pre TASR Karel Polanecký z Greenpeace. Myslí si, že nové členské štáty chcú dosiahnuť takú legislatívu, na ktorej zarobia bez toho, aby znižovali emisie. "To sa im ale nepodarí, ale možno to oslabí celkovú dohodu," konštatoval.
"EÚ musí dokázať, že je pripravená podieľať sa na riešeniach súvisiacich s klimatickými zmenami, a to ešte pred rokovaniami v Kodani," povedala Sonja Meister z FoEE. "Iba vynútiteľné krátkodobé ciele budú nútiť politikov EÚ reálne znižovať emisie, a preto EÚ potrebuje každoročne preukázateľne redukovať emisie," pokračovala s tým, že inak hrozí nedodržanie záväzkov. "Lídri premeškali historickú šancu podporiť bezpodmienečný cieľ znížiť emisie o najmenej 30 percent do roku 2020 a ostať svetovým lídrom v boji proti klimatickým zmenám," uzavrela.