Bratislava 20. marca (TASR) - Medzi hlavné zdroje znečistenia vody sa v niekoľkých obciach na Záhorí zaradilo vypúšťanie kanalizácie do tokov. Na toto zistenie prišli meraniami školáci počas týždňového programu Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne, ktorý sa konal pri príležitosti Svetového dňa vody (22. marca). Celkovo sa na ekovýchove zúčastnilo 131 žiakov z obcí Sološnica, Pernek, Malacky, Rohožník, Kuchyňa, Plavecké Podhradie a Plavecký Mikuláš.
"Reakcie detí na náš program boli veľmi pozitívne, hlavne pri práci s interaktívnym modelom vody a pri zisťovaní znečistenia vody," povedala Viera Chrenková z Daphne. Školáci sa naučili spoznávať aj vodné bezstavovce, ktoré indikujú kvalitu vody. "Našli rôzne druhy bezstavovcov - larvu potočníka, kotúľku, vodniaka, larvu podenky a kriváka," konštatovala. V obci Sološnica sa žiaci spolu s učiteľmi čoskoro zúčastnia za pomoci inštitútu aj na čistení vodného toku od odpadov.
Školáci sa učili aj zisťovanie kvality vody chemickou analýzou, ktorá sa sústredila na sledovanie hodnôt pH a obsah živín (dusičnanov a fosforečnanov) v miestnych potokoch. "Na základe ich obsahov sa voda zaradila do príslušnej triedy kvality a diskutovali sa možnosti pôvodu týchto látok v konkrétnych vodách," vysvetlila Chrenková. Vo väčšine prípadov sa zistila prítomnosť obsahu aspoň jednej zo sledovaných živín. Hodnoty dusičnanov sa pohybovali v rozmedzí 0-5 mg/l a fosforečnany v intervale 0 - 0,25 mg/l.
Väčšina tokov sa zaradila do druhej až tretej triedy kvality, teda voda je tu čistá (Malacky - Malina) až znečistená (Pernek, Rohožník, Sološnica, Plavecké Podhradie, Kuchyňa). Stupeň kvality vody závisel hlavne od umiestnenia miesta odberu. Medzi hlavné zdroje znečistenia sa vo väčšine obcí zaradili výpusty kanalizácie do tokov. Najväčší obsah fosforečnanov žiaci zistili v Plaveckom Podhradí.
TASR informovala hovorkyňa Daphne Martina Badidová.