Trnava 20. marca (TASR) - Omšu spojenú so svätením olejov a obnovením kňazských sľubov celebroval dnes v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave arcibiskup Ján Sokol. Na pobožnosti sa okrem stoviek veriacich zúčastnilo zhruba 200 kňazov a rehoľníkov Trnavskej arcidiecézy, čo je o dve tretiny menej ako v predchádzajúcich rokoch, kým bola ustanovená Bratislavsko-trnavská arcidiecéza. Tá sa vo februári rozdelila na dve arcidiecézy so sídlom v Bratislave a v Trnave.
Arcibiskup osobitne privítal duchovných z dekanátu Nemšová, ktorí prešli z Nitrianskej do Trnavskej diecézy po zmene hraníc diecéz na Slovensku.
Novému usporiadaniu sa Ján Sokol venoval aj vo svojej kázni. Povedal, že na nových hraniciach a rozdelení veľkých cirkevných celkov sa pracovalo v uplynulom storočí niekoľkokrát, ale proces zastavili vojnové konflikty a neskôr nástup komunizmu v roku 1948. Spomenul, že bývalé Československo bolo medzi štátmi strednej Európy posledné, ktoré zostávalo v starom modeli diecéz. Problém ležal podľa Sokola na srdci aj pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorý sa na rozdelenie diecéz opakovane arcibiskupa spytoval. "Pri návšteve v Ríme podišiel ku mne, potľapkal ma po pleci a povedal: Metropolita, budete krájať diecézy?" spomenul Ján Sokol.
"Každý pôrod je ťažký, cisársky ešte ťažší. Ale myslím si, že tak ako po pôrode je veľká radosť po bolestiach a problémoch, tak aj keď sa veci usporiadajú, nastúpi zadosťučinenie, že biskup, ktorý je otcom diecézy či arcidiecézy, bude mať bližšie k veriacemu Božiemu ľudu," uviedol v homílii arcibiskup Trnavskej arcidiecézy.
Omša svätenia olejov na Zelený štvrtok sa koná dopoludnia výlučne v katedrálnych chrámoch. Je prejavom jednoty kňazov, diakonov, bohoslovcov a rehoľníkov s biskupom. Svätia sa tri druhy olejov: krizma - na pomazanie po krste, birmovanie a posviacku kňazov, olej katechumenov - na pomazanie pred krstom a olej chorých - pre sviatosť pomazania chorých. Prítomní kňazi si v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave obnovili svoje sľuby a zaviazali sa bližšie primknúť ku Kristovi, verne si plniť svoje poslanie.
Zvyk svätiť oleje siaha do kresťanského staroveku, vykonáva sa iba v katedrálnych chrámoch. Pre svoje blahodarné účinky je vo Svätom písme obrazom zdravia, šťastia a pokoja.