Bratislava 20. marca (ČTK) - Počas dvoch volebných období symbolizovali vlády Mikuláša Dzurindu návrat Slovenska do rodiny západných demokracií, integrácie do EÚ a NATO a následne aj odvážnych reforiem, ktoré podvihli krajinu pod Tatrami medzi najrýchlejšie rastúce európske ekonomiky. Jeho SDKÚ-DS, navonok dlho jednotný ťahúň hospodárskych zmien, však necelé dva roky po odchode z vlády postihlo opozičné delírium.
Rozpustenie straníckych štruktúr v Bratislave, ktoré nasledovalo ako trest po otvorenej kritike vedenia od niektorých jej členov, sa síce nemusí okamžite odraziť na poklese preferencií strany, zároveň však ukazuje, že SDKÚ-DS zápasiaca s vnútornými rozpormi bude v budúcich voľbách v roku 2010 len ťažko konkurovať zatiaľ neporovnateľne vyššej popularite vládnuceho Smeru-SD Roberta Fica.
Analytici tiež upozornili, že ak by v tomto období vznikla nová liberálna strana na spôsob českej Strany zelených, pravdepodobne by Dzurindovi odčerpala časť voličov. Musela by však mať na čele dostatočne výrazných lídrov. "Je tu voličský dopyt po takejto strane liberálneho zamerania," povedal ČTK sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK.
Bývalý premiér musí riešiť vzburu v regióne, v ktorom má jeho strana tradične najsilnejšiu podporu. V posledných parlamentných voľbách v roku 2006 dostala SDKÚ v Bratislave viac ako 38 percent hlasov, teda viac ako dvojnásobok než na celoštátnej úrovni (18,35 percenta).
Rozpustenie miestnych zväzov strany v Bratislavskom kraji postihne podľa potrestaných straníkov približne tisícku z celkového počtu 6500 členov na Slovensku. Pre vedenie SDKÚ-DS rozpory v Bratislave predstavujú možnú hrozbu straty vplyvu v samosprávach vo svojej najsilnejšej bašte. V budúcich regionálnych a komunálnych voľbách naplánovaných na roky 2009 a 2010 sa zrejme nevyhne súpereniu kandidátov verných Dzurindovi a rebelov na čele s bývalým miestnym šéfom Valentínom Mikušom a šéfom bratislavského dopravného podniku Branislavom Zahradníkom.
Haulík upozornil, že Dzurindovi sa nepodarilo vyriešiť hlavný problém strany, že nedokáže ponúknuť alternatívu voči Ficovej vláde. Naopak, drastickým zákrokom proti kritikom zakonzervoval v SDKÚ súčasné pomery. "Zdá sa mi, že SDKÚ si definitívne zahatala cestu k možnosti zvrátiť vývoj preferencií do budúcich volieb," povedal ČTK. Dodal, že skôr alebo neskôr môžu bratislavský príklad nasledovať aj iní členovia strany.
Dzurindovi kritici, ktorí tvrdia, že chcú zotrvať v SDKÚ-DS, kde by presadili svoje predstavy, budú po vylúčení zo strany zrejme uvažovať o svojej politickej budúcnosti. O novej strane doteraz hovoriť odmietali. Politológovia však upozorňovali, že vylúčení členovia nie sú natoľko populárni, aby nová strana pod ich vedením mala výraznejšiu šancu na úspech.
Kríza v SDKÚ len zvýraznila problémy, do ktorých sa po odchode do opozície dostali všetky tri pravicové strany. V SMK sa vnútorné rozbroje po vlaňajšej nečakanej výmene predsedu aspoň navonok upokojili. Naopak, v KDH sa skončili nezhody medzi väčšinou a radikálnym krídlom odchodom skupiny poslancov na čele s Vladimírom Palkom a avizovaným založením vlastnej strany. Či so sebou odtiahnu aj podstatnú časť voličov KDH, by mohli ukázať budúce prieskumy verejnej mienky. Tie zrejme naznačia aj to, do akej miery môžu uškodiť vnútorné boje aj SDKÚ. Doposiaľ ankety ukazovali, že celé dve pätiny hlasov si pre seba rezervoval Smer, ktorý je tak na dobrej ceste zopakovať si vládne obdobie, a to ešte v silnejšom postavení ako doteraz.
Ján Filip Tomáš Pergler boa