OMŠENIE. Záujemcovia o funkciu sudcu by sa mali na svoje povolania opäť pripravovať aj na súdoch. Ministerstvo spravodlivosti chce navrhnúť pre budúcich sudcov obnovenie inštitútu takzvaného justičného čakateľa. Novinárom to dnes povedal štátny tajomník ministerstva Daniel Hudák, podľa ktorého by to mohlo prispieť k vyššej kvalite nových sudcov.
Sudcom sa môže stať právnik s praxou, ktorý má viac ako 30 rokov a zloží justičnú skúšku. Osobitná trojročná príprava na sudcovské povolanie prostredníctvom inštitútu justičného čakateľa sa zrušila pred niekoľkými rokmi, doposiaľ však takáto prax funguje medzi prokurátormi. Obnovenie inštitútu čakateľov na sudcov sa plánuje na jeseň, ministerstvo chce dať návrhy na zmenu do pripomienkového konania ešte tento mesiac, povedal Hudák.
Zástupcovia justície potrebu obnoviť funkciu čakateľov na sudcov odôvodňujú aj tým, že sa podľa nich neosvedčila funkcia vyššieho súdneho úradníka. Títo úradníci sa totiž po zložení skúšky a úspechu vo výberovom konaní môžu stať sudcami, hoci na súde predtým pracovali často len na jednom oddelení, a nemali tak širšie skúsenosti z iných oblastí práva.
Zámer ministerstva privítal aj prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý. Pri justičných skúškach sú totiž podľa neho výrazne lepšie pripravení kandidáti na prokurátorov ako záujemcovia o sudcovské povolanie, ktorí špeciálnou prípravou neprešli. "Snaha ministerstva spravodlivosti je namieste," poznamenal Tichý.
K vzdelávaniu sudcov a prokurátorov by mala prispieť aj zrekonštruovaná budova Justičnej akadémie v Omšení neďaleko Trenčianskych Teplíc, ktorú dnes slávnostne otvorili. Stredisko za zhruba 110 miliónov korún bude slúžiť predovšetkým na celoživotné vzdelávanie sudcov a prokurátorov. "Svojim vybavením môže konkurovať zahraničným organizáciám, ktoré majú v kompetencii podobné aktivity," povedal Hudák o novej budove.