SME

Na Slovensku transplantovali srdce 99 pacientom

BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Pred desiatimi rokmi, v noci z 20. na 21. marca, sa na Slovensku uskutočnila prvá úspešná transplantácia srdca. Vtedy 58-ročný pacient sa dnešného významného jubilea síce ...

BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Pred desiatimi rokmi, v noci z 20. na 21. marca, sa na Slovensku uskutočnila prvá úspešná transplantácia srdca. Vtedy 58-ročný pacient sa dnešného významného jubilea síce nedožil, ale nové srdce mu slúžilo niekoľko rokov.

Podľahol ťažkej chorobe, ktorá nesúvisela s jeho pôvodným ochorením. Dodnes vykonali slovenskí lekári 99 transplantácií srdca. "Dúfali sme, že k dnešnému dňu už bude po stej operácii," povedal na dnešnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Mongi Msolly. Ako uviedol prednosta Kliniky srdcovej chirurgie Viliam Fischer, počet transplantácií v okolitých krajinách je podstatne vyšší ako na Slovensku. K európskemu priemeru sme sa priblížili vlani, keď dostalo nové srdce 21 pacientov. "Mysleli sme si, že to bude pokračovať, ale máme dvadsiaty marec tohto roka a máme dve transplantácie," dodal Fischer.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je najväčším problémom pri transplantáciách srdca nedostatok darcov. "Prístupy ľudí sú motivované najrôznejšími faktormi počínajúc filozofiou, náboženstvom, ekonomikou, citovými problémami, takže to je skutočne veľmi zložitá otázka. Hovorím o srdci, lebo obličku mi dajú hneď, ale srdce má dominantné postavenie v ľudských predstavách, lebo ľudia zo srdca nenávidia, zo srdca ľúbia," vysvetlil zakladateľ programu transplantácie srdca Juraj Fabián.

Legislatívne u nás platí pri odbere orgánov od mŕtvych darcov (s diagnostikovanou mozgovou smrťou) princíp predpokladaného súhlasu. Ak daná osoba nevydala počas života vyhlásenie, v ktorom nesúhlasí s odberom orgánov, predpokladá sa, že s ním súhlasí. Na Slovensku existuje i register nedarcov pri Slovenskom centre orgánových transplantácií, kde sa môže človek zaevidovať v prípade nesúhlasu s potenciálnym darovaním orgánov. Každú transplantáciu srdca, ktorej náklady sa pohybujú priemerne do jedného milióna korún, hradí v plnom rozsahu zdravotná poisťovňa.

SkryťVypnúť reklamu

Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil profesor Juraj Fabián. Pod jeho vedením vznikla v Bratislave na začiatku roku 1994 Pracovná skupina Transplantácia srdca. Snaha odborníkov vytvoriť teoretické a praktické podmienky vyústila do prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku. Päťdesiatosemročnému príjemcovi transplantoval srdce chirurgický tím pod vedením profesora Viliama Fischera. Jediným centrom transplantácie srdca dospelým je u nás NÚSCH. Prvýkrát transplantovali srdce dieťaťu v roku 1998 v Kardiocentre Detskej Fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch. Nové srdce tam získalo v priebehu desiatich rokov päť detí.

Výmena srdca sa technicky robí rovnako ako pred desiatimi rokmi. "Jediné, čo je nové, je podporný systém srdca. Ten pacientom, ktorí nemôžu čakať, dokáže predĺžiť život do päť rokov," povedal Fischer. Pacient tým dostáva šancu dočkať sa vhodného darcu. Jeden zo slovenských pacientov s transplantovaným srdcom Marián Fuska z obce Zbehy bol zaradený do programu čakateľov desať mesiacov. "Bol som psychicky pripravený, chcel som žiť. Mám šesť vnukov a chcel som žiť pre nich," povedal pacient, ktorý žije s novým srdcom od roku 2006. Ľudia s transplantovaným srdcom zostávajú celý život pod lekárskym dohľadom. Pre pacienta je životne dôležité pravidelné užívanie predpísaných liekov. Marián Fuska sa snaží ako vzorný pacient zdravo stravovať a aktívne športovať. "Každý jeden pacient si musí byť sám sebe i doktorom," povedal s tým, že skutočné celebrity sú pre neho lekári, ktorí mu zachránili život.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 226
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 491
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 175
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 148
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 923
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 713
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu