SME

Minulý rok dostala TASR od štátu takmer 50 miliónov

BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Za doteraz najlepší považuje súčasný návrh zákona o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR) poslanec vládneho Smeru-SD a podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá ...

BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Za doteraz najlepší považuje súčasný návrh zákona o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR) poslanec vládneho Smeru-SD a podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek.

Ako ďalej konštatoval Jarjabek pre agentúru SITA, doteraz vznikli už štyri verzie zákona o TASR, ktoré počítali s rôznymi riešeniami, aj so zrušením TASR či s vytvorením oficiálnej štátnej tlačovej agentúry. Aktuálny návrh zákona na transformáciu štátom dotovanej TASR na verejnoprávnu inštitúciu považuje za doteraz najlepší. Zákon je v medzirezortnom pripomienkovom konaní a ťažko vopred povedať, akú podobu bude mať po jeho skončení, dodal Jarjabek. Člen parlamentného výboru pre médiá Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) považuje premenu TASR na verejnoprávnu za pozitívny krok, lebo je predpokladom pre vyššiu politickú nezávislosť agentúry. Upozorňuje že to, či sa tieto očakávania naplnia, bude závisieť od toho, nakoľko budú od politickej moci nezávislí členovia jej vedenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor návrhu zákona - Ministerstvo kultúry (MK) SR chce zbaviť štátnu tlačovú agentúru obvinení z politických vplyvov a obmedzovania hospodárskej súťaže. TASR sa má preto zmeniť z príspevkovej organizácie rezortu kultúry na verejnoprávnu, národnú a nezávislú informačnú inštitúciu. "Pokiaľ nie je zákon schválený, podpísaný a platný, nie je nič," povedal pre agentúru SITA riaditeľ TASR - Slovakia Jaroslav Rezník s tým, že podľa jeho informácií sa stanovené termíny prípravy zákona zatiaľ napĺňajú. Pripomienky k zákonu malo napríklad Ministerstvo financií SR a Protimonopolný úrad (PMÚ) SR. Podľa PMÚ by návrh zákona mohol obmedziť hospodársku súťaž.

Príjmy TASR dosiahli za druhý polrok 2007 sumu 72 352 517,90 korún, čo predstavuje 95,52 % z plánovaných príjmov, uvádza sa v Správe o činnosti TASR za 2. polrok 2007. TASR sa tak po stratovom prvom polroku dostala v druhej polovici roka 2007 do plusu - dosiahla kladný hospodársky výsledok 1 229 000 korún. Reálna strata TASR za prvý polrok 2007 bola 5 516 000 korún. V predošlých rokoch bola TASR v strate. Vlaňajšia dotácia TASR od štátu bola 49,148 milióna korún a v roku 2006 dosiahla štátna dotácia takmer 45 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu

Textové, zvukové, obrazové a multimediálne spravodajstvo TASR bude podľa návrhu zákona platené. Okrem príjmov z predaja spravodajstva by mal byť zdrojom príjmov TASR aj príspevok od štátu na základe zmluvy so štátom. Rovnaké zmluvy by mali zabezpečiť financovanie vopred určených úloh aj v prípade verejnoprávnych STV a SRo. Minister kultúry Marek Maďarič by mal návrhy zmlúv vláde predložiť do tohto leta. Okrem toho by TASR mohla získať na svoje investičné projekty transfer zo štátneho rozpočtu. Prostriedky by mohla čerpať aj zo štátnych fondov a štrukturálnych fondov EÚ, z predaja a prenájmu svojho majetku či úrokov z bankových vkladov. Návrh zákona tiež ďalej upravuje podnikanie a hospodárenie TASR a ďalšie. Zákon by mal platiť od 1. mája tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Na čele verejnoprávnej TASR by mala stáť 5-členná Správna rada a generálny riaditeľ. Štyroch členov správnej rady bude voliť aj odvolávať Národná rada SR a jedného zamestnanci tlačovej agentúry. Generálneho riaditeľa budú, podobne ako v STV a SRo, voliť aj odvolávať členovia rady nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov. V súčasnosti menuje aj odvoláva šéfa TASR vláda. Členovia rady aj generálny riaditeľ môžu byť do svojej 5-ročnej funkcie zvolení najviac dvakrát po sebe. Správna rada bude zložená z odborníkov na právo, ekonómiu, teóriu žurnalistiky, informačné technológie a z jedného zamestnanca TASR, ktorým však nemôže byť generálny riaditeľ. Okrem iného by mala dohliadať na dodržiavanie zákona o TASR, schvaľovať rozpočet, výročnú správu, podnikateľské zámery TASR či určovať odmeny jej generálnemu riaditeľovi. Podľa prechodných a záverečných ustanovení zákona by parlament a zamestnanci TASR mali zvoliť členov Správnej rady do konca júna 2008. Následne rada do 15 dní od zvolenia všetkých svojich členov zverejní oznámenie o voľbe generálneho riaditeľa. Kým rada nového šéfa agentúry nezvolí, bude na jej čele stáť súčasný generálny riaditeľ J. Rezník.

SkryťVypnúť reklamu

RTVS

Súvisiace témy: Jaroslav Rezník
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 12 948
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 457
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 862
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 686
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 240
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 149
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 982
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu