SME

Bodový systém slovenským šoférom zatiaľ nehrozí

So zavedením bodového systému na slovenské cesty, ktorý odratúva nezodpovedným šoférom body za ich priestupky, sa zatiaľ neuvažuje.

Bratislava 21. marca (TASR) - So zavedením bodového systému (BS) na slovenské cesty, ktorý odratúva nezodpovedným šoférom body za ich priestupky, sa zatiaľ neuvažuje. V susednom Česku po jeho zavedení (júl 2006) zaznamenali najnižší počet usmrtených osôb od roku 1990.

Prezident Slovenského autoturist klubu (SATC) Peter Pokorný o správnosti BS nie je presvedčený. "Bodový systém nemusí byť vždy spravodlivý. Šofér si nazbiera body za banálne priestupky, ktoré sa stávajú na cestách denne," poznamenal. Môže ísť pritom o vodiča, ktorý dodržuje cestný zákon. Postupne si však body nazbiera a systém mu vodičské oprávnenie zoberie. Preto by Pokorný v tomto období so zavedením BS nesúhlasil. "Bez ohľadu na to, či by sme sa riadili momentálnymi pravidlami alebo BS, vždy je to o ľuďoch a ich správaní sa za volantom. Nehodovosť sa zníži vtedy, ak potlačíme hlavne arogantných šoférov," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti bodový systém funguje na cestách v Poľsku, Maďarsku, vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii, Slovinsku, Írsku, Portugalsku a Grécku. Podobný systém funguje aj v Kanade, Spojených štátoch amerických (USA) a na Novom Zélande. Slovenskí zákonodarcovia na zavedenie BS jednotný názor nemajú.

"Pokutový systém, ktorý u nás je, až po odobratie vodičského oprávnenia a zákaz riadenia vozidla je dostačujúci. Do bodového systému by som nešiel," uviedol pre TASR Ján Kovarčík (ĽS-HZDS), podpredseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Systém, ktorý platí v ČR podľa neho nie je potrebné kopírovať.

Béla Bugár (SMK) považuje myšlienku BS za dobrú, pretože upozorňuje vodiča, že prekračuje svoje možnosti. Ak bude šofér opakovane páchať priestupky, príde o vodičský preukaz. Pre dotyčného to môže byť odstrašujúci príklad. "Je tu však skupina agresívnych mladých vodičov, ktorá jazdí na silných autách. Tá môže hľadať možnosti, aby nedostali ďalší trestný bod," pokračoval Bugár. Ak bude systém dosť prísny a nebude sa dať obísť, bol by za jeho zavedenie aj u nás. "Napríklad v USA či Kanade je všetko snímané. Tam veľké možnosti obídenia konania policajta nie sú," uzavrel Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Viktor Plézel z Prezídia Policajného zboru pre TASR potvrdil, že Ministerstvo vnútra (MV) SR sa v súčasnosti zaoberá prípravou nového Zákona o premávke na pozemných komunikáciách. Ak ho NR SR schváli, účinný by mal byť už v októbri tohto roka. Zákon prinesie tvrdšie sankcie za priestupky. Efekt bodového systému v Čechách je pre MV SR nedostačujúci.

V Českej republike (ČR) vodič po dosiahnutí 12 bodov nesmie viesť vozidlo 12 mesiacov. Ak si šofér tento limit vyčerpá, ministerstvo túto skutočnosť oznámi orgánu, ktorý vydal vodičský preukaz. Hovorca Ministerstva dopravy (MD) ČR Karel Hanzelka pre TASR povedal, že systém v Česku funguje takmer dva roky a majú dostatočne objektívny dôkaz o tom, aké výsledky priniesol.

"Do určitej miery splnil svoj účel. Po jeho zavedení išla nehodovosť u nás obrovsky dolu. Bol to však len psychologický efekt," uviedol Hanzelka. Následne sa čísla začali vyrovnávať so stavom pred zavedením BS. "Pre nás je zaujímavý fakt, že človek, ktorý získa nejaké body, razantne zlepší svoje správanie," pokračoval hovorca českého MD. Ďalším pozitívnym efektom je podľa Hanzelku to, že ak vodič stratí body za spáchanie určitého priestupku, opakovane sa ho už nedopúšťa.

SkryťVypnúť reklamu

V ČR sa však podľa slov Hanzelku začali ukazovať aj "slabiny" bodového systému. "Prišli sme na to, že systém je v určitých ohľadoch príliš prísny a nemá motivačnú zložku, snažíme sa to nejakým spôsobom napraviť," vysvetlil. Nie je preto vylúčené, že doba zákazu viesť vozidlo klesne v Česku na pol roka. Renovovaný bodový systém by mal platiť najskôr od 1. januára 2009. Svoje vyjadrenie uzavrel hovorca českého MD slovami, že zavedenie BS v ČR bol správny krok.

Bodový systém funguje v jednotlivých krajinách odlišne. Napríklad vo Francúzsku ho tvoria bonusové body, ktoré sa odoberajú za priestupky. Na začiatku majú vodiči plný počet 12 bodov, začiatočníci len šesť. Za priestupky sa im odpočíta jeden až šesť bodov, podľa závažnosti priestupku. Po absolvovaní školenia sa niekoľko bodov na ich konto pridá. Vodičov v Kanade sprevádzajú popri cestách billboardy, ktoré ich upozorňujú na výšku pokuty, ktorú budú musieť zaplatiť v prípade, že prekročia rýchlosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu