-------------------- K spravodajstvu: AUDIO --------------------
Banská Bystrica 22. marca (ČTK) - Počet žiab na Slovensku postupne klesá a k ich záchrane príliš nepomáhajú ani aktivity ochrancov prírody. Zatiaľ čo iné druhy živočíchov majú svojich zástancov, žaby naďalej zostávajú na pokraji záujmu verejnosti, povedal ČTK zoológ Prírodovedného múzea v Bratislave Ján Kautman.
"Netolerancia k týmto skupinám je oveľa väčšia ako napríklad u vtákov, kde sa každý predháňa, ako im ide pomáhať," povedal Kautman. Počty žiab a mlokov nepriaznivo ovplyvnila najmä likvidácia ich prirodzených ekosystémov v minulom storočí. Žabám prekáža predovšetkým regulácia potokov a riek, odvodňovanie mokradí či množstvá chemikálií používaných v poľnohospodárstve.
Aj keď zatiaľ nikto žaby na Slovensku nespočítal, odborníci hovoria o dlhodobom poklese ich počtov. Ochrancovia prírody už roky stavajú na miestach ťahov žiab cez cesty zábrany a ropuchy či skokany prenášajú na druhú stranu vozoviek vo vedrách. V niektorých lokalitách ako napríklad pri Hosticiach na južnom Slovensku takto ročne prenesú niekoľko tisíc žiab. Ich počet však v minulom roku práve na tomto mieste poklesol takmer o polovicu približne na 4000 kusov.
Postupné zníženie stavu populácie žiab v jednej lokalite pri Banskej Bystrici pozoruje aj zoológ Chránenej krajinnej oblasti Poľana Ivan Valach. "Pred 15 rokmi tam migrovalo niekoľko tisíc žiab, dnes sú to iba stovky," povedal Valach. Príčinou vymierania tamojšej populácie ropúch je nová zástavba v lokalite a zvýšená premávka na ceste.
Na svete žije asi 6000 druhov obojživelníkov a až polovica z nich je podľa Medzinárodného zväzu pre ochranu prírody ohrozená vyhynutím. V minulom roku vyhlásili na konferencii Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií kampaň Žaby bijú na poplach. Necelým dvom desiatkam druhov žiab a mlokov žijúcich na Slovensku zatiaľ vyhynutie nehrozí, napriek tomu podľa Kautmana veľmi ubúda napríklad kuniek červenobruchých či skokanov ostropyských.
Vlastimil Rezek fab