Bratislava 23. marca (ČTK) - Najmenšie slovenské obce, ktoré budú mať obmedzenia pri čerpaní peňazí z fondov Európskej únie, očakávajú podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pomoc od vlády. Kabinet premiéra Roberta Fica by mal preto zvýšiť zdroje v štátnych fondoch, povedal ČTK predseda ZMOS-u Michal Sýkora.
K eurofondom bude mať obmedzený prístup asi 1500 spomedzi takmer 2900 slovenských miest a obcí. Ministerstvo výstavby, ktoré zastrešuje čerpanie peňazí z EÚ, ich totiž nezaradilo do takzvaných pólov rastu. Toto opatrenie by malo zabezpečiť, aby sa peniaze dostali predovšetkým do najvýznamnejších sídiel.
Peniaze na rozvoj však podľa Sýkoru potrebujú aj menšie obce nezaradené do pólov rastu. Podľa štatistík v nich v roku 2004 žilo takmer 650.000 ľudí, čiže asi 13,5 percenta obyvateľstva Slovenska. Aj oni chcú mať vybudovaný vodovod či kanalizáciu, povedal Sýkora. "Naša požiadavka na vládu bude, aby sa zvýšil objem prostriedkov v Environmentálnom fonde," dodal.
Environmentálny fond, ktorého správu vykonáva ministerstvo životného prostredia, však mieni poskytnúť na dotácie asi o 700 miliónov korún menej než vlani. Celkovo by mal rozdeliť tento rok 1,2 miliardy korún. Zväčšiť by sa však mal balík určený na pôžičky pre žiadateľov asi na jednu miliardu korún, zatiaľ čo vlani to bolo približne 140 miliónov korún, informovali ČTK zástupcovia fondu.
Viaceré obce sa spoliehajú aj na čerpanie peňazí z Programu rozvoja vidieka, ktorý zastrešuje ministerstvo pôdohospodárstva. Ide síce taktiež o fond Európskej únie, ale nie je v skupine jedenástich operačných programov, nad ktorými prostredníctvom Národného strategického referenčného rámca (NSRR) dohliada ministerstvo výstavby. "Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka nie je štrukturálny fond, a preto nebol zaradený do NSRR," vysvetlila hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Belická. Celkovo ponúkla EÚ v Programe rozvoja vidieka Slovensku do roku 2013 asi 65 miliárd korún. Samosprávy sa budú môcť uchádzať o necelých osem miliárd z nich. Prvé výzvy na podávanie projektov budú pre obce zverejnené pravdepodobne až v septembri, dodala Belická.
Predseda ZMOS-u si však myslí, že obce by ešte mali mať možnosť zmeniť svoje vyradenie z pólov rastu. "Musí byť mechanizmus na to, aby sa obec mohla dostať do pólov rastu," poznamenal Sýkora. Ministerstvo výstavby sa však chystá prehodnotiť súčasné postavenie obcí až v roku 2010, reagoval na požiadavku hovorca ministerstva Miroslav Bátovský.
Miroslav Grman fab pto