Vysoké Tatry 24. marca (TASR) - Pri nešťastiach v horských oblastiach Slovenskej republiky sa v ostatných mesiacoch rozmohlo volanie na rôzne telefónne čísla záchranných zložiek alebo iných právnických osôb, ktoré podľa platnej legislatívy nie sú oprávnené prijímať tiesňové volania.
Môže pritom dochádzať k neštandardným postupom a nasadeniu rôznych zložiek, nezriedka duplicitnému nasadeniu viacerých zložiek, alebo neekonomickému a neopodstatnenému nasadeniu niektorej zo zložiek. "Zároveň môže dôjsť k časovému omeškaniu, ktoré sa môže negatívne odzrkadliť na zdravotnom stave postihnutých alebo čase vykonania samotnej záchrany. V neposlednom rade takýmto nesprávnym konaním dochádza k porušeniu legislatívnych noriem Slovenskej republiky," informovala dnes na svojej internetovej stránke Horská záchranná služba (HZS).
Apelovala na návštevníkov horských oblastí, ktorí sa stali účastníkmi akejkoľvek nehody v horách alebo jej svedkami, aby používali tiesňové čísla v súlade so zákonom o Integrovanom záchrannom systéme a ďalšími právnymi normami.
V prípade nešťastia v horských oblastiach treba volať tiesňové čísla Koordinačného strediska Integrovaného záchranného systému 112; Operačného strediska tiesňového volania Horskej záchrannej služby 18 300 alebo Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby 155. V určitých prípadoch treba volať na tiesňové čísla Policajného zboru Slovenskej republiky 158 alebo Hasičského a záchranného zboru 150.
Tieto čísla sú v rámci platnej legislatívy oprávnené prijímať tiesňové volania a zároveň spĺňajú všetky potrebné požiadavky, technické i personálne. Na iné telefónne čísla HZS neodporúča volať.