Organizátori spomienkových akcií pripomenuli, že práve pokojný protest so sviečkami za náboženskú slobodu a občianske práva výrazne prispel k neskoršiemu pádu komunizmu v Československu. Hlavná časť podujatí sa uskutoční podvečer.
"Udalosti 25. marca 1988 boli akýmsi vyvrcholením a začiatkom novej cesty, ktorá išla až k pádu komunizmu," povedal novinárom jeden z organizátorov sviečkovej demonštrácie František Mikloško. Dodal, že námestia v novembri 1989 boli plné aj vďaka ľuďom, ktorí sa odvážili prísť na pokojné zhromaždenie do Bratislavy v marci o rok skôr.
Prezident zapálil sviečku na balkóne
Prezident SR Ivan Gašparovič si dnes 20. výročie sviečkovej manifestácie v Bratislave pripomenul symbolickým zapálením sviečky na balkóne Prezidentského paláca.
Prezident republiky vníma bratislavskú sviečkovú manifestáciu ako významný signál pre naštartovanie občianskeho zápasu za demokraciu, ktorý vyvrcholil nežnou revolúciou v roku 1989.
"Vďaka týmto demokratickým zmenám sa našim občanom otvorila možnosť žiť v slobodnom a demokratickom štáte v Slovenskej republike, ktorej ústava zakotvuje základné ľudské, občianske i náboženské práva a vytvára podmienky pre slobodný rozvoj spoločnosti," tlmočila prezidentove slová Elena Bianchi z Tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.
Demokracia nie je samozrejmosť
"Ako nám ukazuje história a súčasnosť, demokratický charakter spoločnosti nie je samozrejmosťou, ale o jeho rozvoj a kvalitu je potrebné sa neustále usilovať," reagoval podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. "Pokojná manifestácia občanov na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí bola jedinečná nielen z pohľadu budúcich celospoločenských zmien, na ktorých počiatku stála, ale aj z pohľadu rastu občianskeho sebavedomia. Solidaritu s ich iniciatívou vyjadrili aj vyspelé demokratické krajiny z celého sveta. Odhodlanie účastníkov tejto pamätnej udalosti bolo a zostáva obdivuhodným a inšpirujúcim ešte aj dnes," upozornil.
Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Milana Horta táto demonštrácia signalizovala vtedajšiemu komunistickému režimu, že ani desaťročia tvrdých represálií nedokázali zlomiť v ľuďoch túžbu po náboženských a ľudských právach. "Tichý občiansky vzdor v podobe horiacich sviečok a následný tvrdý zásah silových zložiek proti pokojnému zhromaždeniu odhalil nervozitu a strach mocenských komunistických špičiek, ktoré cítili, že tento nenásilný a pokojný protest môže byť povzbudením aj pre ďalších občanov," vyhlásil Hort. Zároveň dodal, že ľudia by aj dnes mali byť aktívni a vždy sa postaviť voči akémukoľvek obmedzovaniu ľudských práv.
Nezávislý poslanec Vladimír Palko považuje sviečkovú demonštráciu za "hviezdny okamih Slovenska". Pripomína, že bola po dlhých rokoch prvým masovým vystúpením občanov za slobodu v celom bývalom sovietskom bloku.
Predseda Demokratickej únie Ján Budaj a Dušan Bobrík z Demokratickej strany v tejto súvislosti vyzvali poslancov Národnej rady, aby umožnili vyšetrenie policajného zásahu pred dvadsiatimi rokmi. "Jednou cestou je napr. zrušenie amnestie, ktorá v minulosti zabránila vyšetreniu, ďalšou napr. posilnenie kompetencií ÚPN alebo k tomu určeného výboru NR SR," uvádzajú v spoločnom stanovisku.
Pred 20 rokmi rozháňali demonštrantov vodné delá
Na proteste sa pred dvadsiatimi rokmi zúčastnilo niekoľko tisícok ľudí. Organizátorov, medzi ktorých patril okrem Mikloška aj Ján Čarnogurský, Vladimír Jukl a Silvester Krčméry, už ráno zadržala polícia, aby sa nemohli na akcii zúčastniť. Na námestí a v jeho okolí potom policajti zatkli viac ako 200 ľudí. Jednému z účastníkov súd neskôr vymeral nepodmienečný trest väzenia.
Na Hviezdoslavovom námestí, kde pred 20 rokmi poriadkové sily rozháňali demonštrantov vodnými delami a obuškami, dnes okoloidúci mohli vidieť plagáty s historickými fotografiami. Podvečer pred neďalekým kostolíkom Notre Dame odhalia nový pamätník. Dielo má tvar pologule, z ktorej cez deň prostredníctvom brúsených skiel vyžaruje svetlo symbolizujúce zapálené sviečky. V noci má pamätník svietiť vďaka umelému svietidlu. Organizátori sviečkovej manifestácie si historické udalosti pripomenú aj na omši a slávnostnom sviečkovom pochode.