Slovenská národná strana (SNS) stále zvažuje, že výroky predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho na adresu SNS napadne na súde. Pre TASR to potvrdila podpredsedníčka strany Anna Belousovová.
Csáky mal koncom roka 2007 na oficiálnom stretnutí v Budapešti verejne označiť SNS za extrémistickú a ultranacionalistickú stranu, ktorej vstupom do vlády sa ťažisko slovenskej politiky posunulo k nacionalizmu. SNS tieto výroky napadla aj na pôde parlamentu, mandátový a imunitný výbor však odmietol rokovať o Csákyho vyjadreniach, keďže neodzneli na pôde zákonodarného zboru.
Belousovovú v tejto súvislosti mrzí, že vo výbore návrh SNS nepodporili ani koaliční partneri ĽS-HZDS a Smer-SD. Podľa jej slov sa parlamentný výbor podnetom mohol zaoberať, keďže Csákyho slová sa netýkajú iba SNS, ale škodia imidžu celého Slovenska.
SNS vracia úder
Zdôraznila, že za extrémistickú stranu sa dá považovať práve SMK, čo potvrdzuje aj účasť podpredsedu SMK Miklósa Duraya na zasadnutí Rady autonómie Karpatskej kotliny (KMAT). Tá v stredu 19. marca v Budapešti rozhodla, že bude žiadať o pomoc Severoatlantickú alianciu aj európske spoločenstvo v podpore snáh o sebaurčenie maďarských menšinových spoločenstiev.
Podpredsedníčka SNS zároveň pripomenula, že národniari už raz uspeli na prvostupňovom súde v spore s podpredsedom SMK Miklósom Durayom. Okresný súd v Bratislave koncom januára rozhodol, že Duray by mal SNS zaplatiť jeden milión korún ako náhradu nemateriálnej ujmy za svoj výrok z 28. júla 2006. "Slovenská vláda pozostáva mocensky z jednej tretiny zo Slotovej strany, ktorá je fašistickou stranou," povedal vtedy pre maďarské InfoRadio Duray.
Slota: Vyhostenie Slovákov je diskriminácia
SNS prijala dnes s rozhorčením zámer samosprávy maďarskej obce Mlynky vyhostiť poslancov slovenskej samosprávy, miestnych slovenských organizácií a združenia pilíšskych Slovákov zo Slovenského domu. Predseda SNS Ján Slota označil vo svojom vyhlásení túto situáciu za "do neba volajúcu" diskrimináciu a potieranie práv slovenskej národnej menšiny, ktorá podľa neho v Maďarsku už "dodýchava".
Ako ďalej uviedol, postup samosprávy Mlynky je jedným z príkladov nacionalistickej a diskriminačnej politiky a maďarského šovinizmu Budapešti voči menšinám.
SNS ako vládna strana žiada ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša, ako i podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča, aby hneď povolali maďarského veľvyslanca na Slovensku a prekonzultovali s ním túto situáciu. Ján Slota je presvedčený, že ide o rozpor s bilaterálnou dohodou o vzájomných susedských vzťahoch s Maďarskom.
"SNS je prekvapená, že medzinárodné spoločenstvo mlčí pri tak očividnom obmedzovaní menšinových práv Slovákom v severnom Maďarsku," uvádza Slota vo svojom vyhlásení. Príkladom sú podľa neho aj útoky na vyučovanie slovenčiny, znížený príplatok pre slovenských pedagógov, či obmedzenie slovenských kultúrnych podujatí. SNS vyzýva vo svojom vyhlásení príslušné štruktúry EÚ a slovenských europoslancov, aby sa "zobudili" a zasadili o dodržiavanie práv Slovákov v Maďarsku.
Zo Slovenského domu chcú vysídliť Slovákov
Samospráva maďarskej obce Mlynky (Pilisszentkereszt) na svojom dnešnom zasadnutí chce vysťahovať z miestneho Slovenského domu Slovenskú samosprávu v Mlynkoch, Združenie a regionálne kultúrne stredisko pilíšskych Slovákov (ZRKSPS) a ďalšie slovenské združenia. Z domu by chcela obecná samospráva na návrh starostu Józsefa Lendvaia presťahovať Slovákov do bytu v základnej škole.
Podľa luno.hu na používanie spoločnej kancelárie na poschodí Slovenského domu, nachádzajúceho sa na Hlavnej ulici pri kostole, starostovskom úrade a pamätnom parku, v zmysle platných uznesení obecnej samosprávy z r. 1997, 1999 a 2000 majú výhradné právo Slovenská samospráva v Mlynkoch a ZRKSPS.
Táto kancelária je zároveň sídlom regionálneho strediska Celoštátnej slovenskej samosprávy a Organizácie Slovákov v Mlynkoch (pobočky Zväzu Slovákov v Maďarsku) a spolu s vedľajšou klubovou miestnosťou slúži aj Slovenskému klubu, Klubu dôchodcov a Páviemu krúžku (zboru ľudových spevákov).
V zmysle návrhu uznesenia Samosprávy obce Mlynky má byť kancelária slovenského voleného zboru a ZRKSPS premiestnená do bytu v budove základnej školy.
Proti takémuto riešeniu dôrazne protestujú slovenskí poslanci najslovenskejšej osady Maďarska, v ktorej ako jedinej v celej krajine je viac než polovica občanov Slovákov (aj oficiálne, pri sčítaní ľudu, sa hlásia k slovenskej národnosti).
Pokladajú to za prvý výrazný krok k tomu, aby Slovenský dom postupne stratil slovenský charakter, aby z neho neprajníci Slovákov začali systematicky vytláčať všetko, čo je slovenské.
Autor: r

Beata
Balogová
