SME
Štvrtok, 27. jún, 2019 | Meniny má Ladislav, Ladislava
REPORTÁŽ KAROLA SUDORA

Starosta proti materskému centru - čo sme nemali počuť

Podľa starostu Rače môžu ísť mamičky s ich problémami aj do riti, vyjadril sa jeho hovorca.

Materské centrum navštevujú rodičia z celého okolia.Materské centrum navštevujú rodičia z celého okolia.(Zdroj: Archív MC Ráčik)

BRATISLAVA, 31. marca (Sme.sk) - Materské centrum Ráčik v bratislavskej mestskej časti Rača musí do konca marca opustiť svoje priestory.

Rozhodol tak starosta Rače Ján Zvonár (Smer), ktorý považuje zmluvu o prenájme priestorov na Peknej ceste za neplatnú od začiatku, teda od roku 2004. Zmluvu podpísal ešte jeho predchodca Pavol Bielik (KDH).

Ráčik odmieta sťahovanie, kým nenájde ďalšie vhodné priestory pre svoju činnosť.

Rača ponúkla materskému centru troje náhradné priestory, podľa štatutárky Ráčika Lenky Plavuchovej sú však z hľadiska potrieb matiek s malými deťmi nevyhovujúce - jedno má polohu nevyhovujúcu matkám s deťmi, iným ponúknutým priestorom bolo napríklad plesnivé a zatekajúce krídlo školy, ktoré sa má z havarijných dôvodov uzavrieť. Rača ponúkla centru ešte sálu kultúrneho domu, kde by sa však deti o priestory delili s inými spolkami a "nesmeli by robiť hluk". V súčasných priestoroch MC môže ostať, ak zaplatí trhové nájomné vo výške 250 tisíc korún, tvrdí Plavuchová.

Podľa zástupkýň materského centra starosta od začiatku odmieta komunikovať a ani raz nebol ochotný, napriek opakovaným prosbám, stretnúť sa.

Videoreportáž - vo videu aj nahrávka hovorcu mestskej časti Rača a jeho vulgárne vyjadrenia:

Prerieknutie

Starosta Zvonár na túto tému odmieta osobne komunikovať aj so Sme.

Jeho hovorca Martin Bartišek si otázky vyžiadal e-mailom, neskôr napriek dohode nezdvíhal telefón. Nakoniec sa nám podarilo nahrať ho vo chvíli, keď telefón zdvihol omylom.

V debate so svojou kolegyňou viackrát tvrdil, že starostu problém materského centra vôbec nezaujíma a novinára Sme počastoval vulgarizmami.

Analytik Ineko Gabriel Šípoš, ktorý sa zaoberá monitoringom novinárskej práce (Slovak Press Watch) tvrdí, že keďže išlo o súkromný rozhovor, hovorcove vulgárne slová by nemuseli až tak prekážať. "Veľmi ma ale zaráža hovorcov prístup k otázkam. V tomto prípade totiž zjavne ide o verejný záujem, pričom oni sa to snažia zahrať do autu s tým, že občanov a novinárov častujú vulgárnymi slovami. Ako najväčší problém teda vidím nekorektnú komunikáciu z ich strany," povedal Šípoš.

Bartišek neskôr už v oficiálnom e-maili s odpoveďami na otázky SME odpovedal, že tvrdenia materského centra nie sú pravdivé a že mu mestská časť ponúkla svoju pomoc. „Občianske združenie Ráčik na všetky ponuky... reagovalo absolútne odmietavo", tvrdil Bartišek.

Konkurencia medzi mamičkami?

Lenku Plavuchovú z Ráčika zároveň udivuje, že mestská časť mamičky v Rači oslovila listom, v ktorom uvádza, že „plánuje zriadenie Klubu pre matky s deťmi na materskej dovolenke, situovaný v centrálnej časti Rače."

Podľa nej tak chce mestská časť vlastne zriadiť to, "čo už dávno funguje a čo roky robíme zdarma". Plavuchová tiež tvrdí, že "doteraz nám úrad neoznámil, prečo považuje našu zmluvu za neplatnú. My s tým nesúhlasíme, o tom môže rozhodnúť len súd".

Prepis nahrávky debaty hovorcu Rače s jeho kolegyňou:

Hovorca Bartišek:

... to je ten zo Sme, nedá pokoj... Sudor, že videoreportáž so starostom, dal desať otázok a hotovo... starosta povedal, že ho Ráčik nezaujíma. To je jeho postoj a ty si rob čo chceš. Tak som urobil stanovisko... Kramplová (prednostka miestneho úradu, pozn. autora) je doma, veď načo by došla v utorok, tak som jej to domov poslal, že či to chce o niečo prípadne doplniť. Že je to dobré a že či dali konkrétne otázky. Hovorím, že dali a ja vám ich prepošlem, ale ja som to urobil ako také súvislé, naše stanovisko, nebudeme odpovedať jednotlivo, lebo to nepovažujeme za vhodné... a viac sa mi neohlásila.
A tento chujko furt otravuje. Čo už videoreportáž, choďte mi do riti. Ja neviem, kameraman, hentoto... ja neviem... ja nerozumiem. Potom to zavesia na oné, na internet, vieš?

Ženský hlas:

Jáj. A koho chce točiť?

Hovorca:

Starostu. Ten povedal, že nech už ide každý do riti aj s Ráčikom.

Ženský hlas:

Ale to neni vyjadrenie. A si tam dal to, že neprijali ponuku?

Hovorca:

Ja som tam dal všetko. Ale ešte som mu to neposlal. Ja nemusím skákať jak on povie, nie?

Pozn. redakcie: Zverejnenie tejto nahrávky považujeme po konzultácii s právnikmi za verejný záujem, ktorý má prednosť pred právom hovorcu na súkromie.

Gabriel Šípoš zo SPW: Podľa mňa je vo verejnom záujme vedieť, ako funguje komunikácia na úrade v Rači a ako sa vybavujú sťažnosti občanov či otázky novinárov. Preto si myslím, že pre verejnosť je dôležité zverejnenie tejto nahrávky napriek tomu, že ide o súkromný rozhovor. Jej získanie podľa môjho názoru nie je právne napadnuteľné, pretože je to čosi podobné, ako keby ste si vypočuli súkromný rozhovor v dome, na ktorom si majiteľ nezavrel okno. Hovorca ten telefón zdvihol a je jeho problém, že si to nevšimol. Novinár predsa neprišiel k informáciám tak, že sa do domu vkradol.

Karol Sudor
Otázky, ktoré sme zaslali hovorcovi Rače:
 1. Z akého dôvodu sa musí Materské centrum Ráčik vysťahovať zo súčasných priestorov?
 2. Na aké účely konkrétne chce mestská časť využiť dané priestory? Aké služby tam budú ponúkané?
 3. Ide len o to, aby nájomca zaplatil trhové nájomné?
 4. Ak pripustíme, že zmluva je od začiatku neplatná, ako píše v liste (adresovanom MC) starosta Zvonár (o čom môže v konečnom dôsledku rozhodnúť len súd), prečo sa s tým prišlo až prakticky rok po komunálnych voľbách? Doteraz tá zmluva nikomu neprekážala?
 5. Prečo sú ako náhradné priestory ponúkané výhradne tie nevyhovujúce (všetky tri ponuky)?
 6. Prečo mestská časť nepočká, kým si MC Ráčik nájde adekvátne náhradné priestory, ale trvá na vysťahovaní sa do konca marca 2008?
 7. Prečo mestská časť Rača oslovila mamičky letákom, v ktorom uvádza, že plánuje zriadenie Klubu pre matky s deťmi na materskej dovolenke, keď už také centrum de facto existuje? Prečo chce nanovo vytvoriť to, čo už roky funguje a investovať peniaze do niečoho, čo dnes robia ľudia aj zdarma bez nároku na finančné ohodnotenie?
 8. Prečo sa starosta Zvonár napriek opakovaným snahám MC Ráčik vyhýba od svojho zvolenia osobnému stretnutiu s ľuďmi z MC?
 9. Nemyslí si pán starosta, že ako človek, platený z peňazí daňových poplatníkov, je povinný stretnúť sa s občanmi, ktorí o to prejavia (dokonca opakovaný) záujem?
 10. Nebol by z morálneho hľadiska lepší taký prístup mestskej časti, z ktorého by bola zjavná snaha pomôcť MC Ráčik, tobôž, ak niekto aktivity pre občanov Rače robí ochotne, dobrovoľne a zdarma?
ks
Odpoveď, ktorú nám zaslal hovorca Martin Bartišek:

Zmluvu medzi Mestskou časťou Bratislava - Rača a občianskym združením Materské centrum Ráčik podpísal ešte v roku 2004 vtedajší starosta Rače Pavol Bielik. Zmluva je na základe právneho posúdenia v niektorých jej ustanoveniach neplatná a preto MÚ bol nútený pristúpiť k riešeniu takto vzniknutej situácie. O stanovisku bolo materské centrum riadne a včas informované.

Priestory mal nájomca uvoľniť k 31. januáru 2008 a na požiadanie mu miestny úrad termín predĺžil do 31. marca t.r. a to bez úhrady všetkých položiek, ktoré sú pri nájomnom vzťahu bežné a nevyhnutné. O dvojmesačnú lehotu požiadalo samotné MC Ráčik.

Počas celého obdobia riešenia došlo k viacerým stretnutiam pracovníkov MÚ a MC a na pôde úradu dostalo občianske združenie ponuku na vykonávanie svojej činnosti v iných priestoroch, ktoré nie sú určené na komerčné využitie, ale práve pre takéto a podobné aktivity. Išlo o priestor vo vlastnom zariadení (budove), kde vyšiel MÚ tomuto združeniu v ústrety výpomocou a to v každom smere - od pomoci pri sťahovaní, dozariadení priestoru a vyčlenením ďalších potrebných objektov, všetko bez akýchkoľvek finančných úhrad za prenájom a energie a navyše, síce s obmedzenými, ale predsa - finančnými dotáciami pre činnosť MC.

Jedinou podmienkou bolo uzatvorenie novej nájomnej zmluvy, ktorá by bola v súlade so zákonnou normou. Občianske združenie Ráčik na všetky ponuky týmto smerom reagovalo absolútne odmietavo.

Starosta Rače Ján Zvonár stretnutia s voličmi neodmieta, či už na pôde MÚ alebo pri iných príležitostiach, s predstaviteľkami MC Ráčik sa okrem iného stretol osobne na pôde úradu 14. januára t.r., keď sa zúčastnil rokovania prednostky úradu s aktivistkami MC. Jeho prítomnosť však nikto z hostí asi nepovažoval za dostatočnú, ani ju nevyužil na položenie ani jedinej otázky a evidentne vznikol dojem, že nebol záujem o dialóg so starostom, ale väčšinu času aktivistky venovali len prezentácii vlastnej činnosti a vymenúvaniu vlastných aktivít, čo bolo značne vzdialené od merita problematiky a dôvodu stretnutia.

Miestny úrad Mestskej časti Bratislava - Rača vzniknutú situáciu v žiadnom prípade nepodceňuje a je pripravený ju v prípade potreby riešiť vo vlastných priestoroch a vlastnými silami a za týmto účelom si zisťuje aj prípadný záujem o klubovú činnosť s takýmto zameraním u dotknutej populácie v Rači. Už terajšie predbežné výsledky naznačujú, že myšlienka má podporu.

ks

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 2. Každé nové auto bude SUV. Ktorá značka je pripravená najlepšie?
 3. Ako využiť rastúci trh s mobilnými zariadeniami?
 4. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 5. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 6. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 7. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti?
 8. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas
 9. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska
 10. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 1. Ako využiť rastúci trh s mobilnými zariadeniami?
 2. Každé nové auto bude SUV. Ktorá značka je pripravená najlepšie?
 3. Sčítanie prešovskej dopravy
 4. Proti pojistným podvodům pomůže autokamera Mio MiVue 785 Touch!
 5. Gartner označil Atos za lídra
 6. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 7. Tepelné hospodárstvo Moldava pokračuje v modernizácii
 8. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 9. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 10. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 1. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie? 20 872
 2. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas 20 271
 3. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 14 143
 4. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska 12 635
 5. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 6 113
 6. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti? 5 177
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne. 3 452
 8. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 3 206
 9. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu 2 883
 10. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika? 2 793

Hlavné správy zo Sme.sk

Na technickú kontrolu sa čaká. V Martine až do novembra

Technici kontrolujú autá prísnejšie.

Ilustračné foto.

Dobré ráno: Ako budú vyzerať posledné mesiace vlády

Čo znamená ďalšie zlyhanie pri voľbe ústavných sudcov.

Podcast Dobré Ráno

Babiš zostáva premiérom, vláda prežila hlasovanie o nedôvere

Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 85 poslancov v 200-člennej snemovni.

Andrej Babiš zostáva českým premiérom.
Príslušník NAKA inštaluje policajnú pásku pred začiatkom rekonštrukcie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno: Rezignoval už Smer na svietenie a kúrenie?

Čo znamená ďalšie zlyhanie pri voľbe ústavných sudcov.

Podcast Dobré Ráno
Príslušník NAKA inštaluje policajnú pásku pred začiatkom rekonštrukcie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Primátor Košíc po polroku zvýšil svojej námestníčke plat o štvrtinu

Gurbáľová dostane 3 500 eur, Gibódovi nechal 2 800.

Viceprimátori. Gibódovi plat ostáva, Gurbáľovej primátor pridal 25 percent.

Súdený starosta obce Drienovec ohlásil abdikáciu v rozhlase

Dôvodom sú vraj útoky voči nemu. Odchádza do dôchodku.

Starosta Tibor Kočiš ohlásil odstúpenie z funkcie.