Slovenské denníky spustia vo štvrtok protest proti vládnemu návrhu tlačového zákona. Dohodli sa na tom predstavitelia Združenia vydavateľov periodickej tlače (ZVPT).
Reagovali tak na výsledok dnešného rokovania Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Pre agentúru SITA to povedal predseda ZVPT Miloš Nemeček.
Protest v novinách odmietol bližšie konkretizovať.
Týkať sa má všetkých titulov vydávaných členmi ZVPT, neobjaví sa teda na stránkach Denníka Šport.
Medzi tituly vydávané členmi ZVPT patrí napríklad denník SME, Pravda, Hospodárske noviny, Plus 1 deň a Nový čas.
Postoj vládnych strán (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS) k pripomienkam k novému tlačovému zákonu označil Nemeček za nepríjemnú skúsenosť, ktorá ukázala, že koalícia nemá záujem na jeho zlepšení.
Vydavatelia chcú na stránkach novín verejnosti dokázať, že navrhovaný tlačový zákon nie je v jej záujme. "Deformuje podstatu novín ako služby čitateľom," povedal. "Je pre nás sklamaním, že sa nedostatočne rešpektujú názory medzinárodných organizácií," dodal Nemeček a poukázal aj na výhrady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Koalícia trvá na práve reagovať v novinách aj na pravdivé články
Vládna koalícia stále presadzuje právo na odpoveď, ktoré umožní politikom i občanom uverejňovať v tlači reakcie na pravdivé články.
Poslanci parlamentného mediálneho výboru dnes schválili pozmeňovací návrh, ktorým z predlohy tlačového zákona vypustili len sporné pokutovanie médií. Zmeny žiada nielen opozícia, ktorá nimi podmieňuje svoju podporu lisabonskej zmluvy, ale aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
O nových pravidlách pre tlač definitívne rozhodnú až poslanci na schôdzi parlamentu, zrejme na budúci týždeň. "Predpokladám, že zákon bude schválený v tejto podobe," uviedol dnes poslanec vládneho Smeru-SD Ján Podmanický. Tvrdil, že o ďalších zmenách sa nediskutovalo aj preto, že opozícia nepredložila na výbore žiadny návrh.
Opozícia príde s návrhmi neskôr
Opozícia sa však chystá predložiť pozmeňovacie návrhy až na rokovaní v pléne. "Prídem s návrhmi, ktoré budú riešiť zostávajúce dva body. Zatiaľ vyriešili iba jeden, tie pokuty, a čo sa týka práva na odpoveď a právo verzus povinnosť chrániť zdroj, toho sa vôbec nedotkli," povedal ČTK predseda kultúrneho a mediálneho výboru a bývalý poslanec KDH Pavol Minárik. Súčasná podoba predlohy je podľa neho pre opozíciu neprijateľná. Hlasovanie o lisabonskej zmluve zatiaľ do programu schôdze zaradené nie je.
OBSE i opozícia žiadala zlúčiť navrhnuté právo na opravu a právo na odpoveď tak, aby mali dotknuté osoby možnosť reagovať na nepravdivé skutočnosti, ktoré o nich uverejnili médiá. Opozícia žiada, aby novinári nemali povinnosť chrániť svoj zdroj, keď ich o to požiada, ale iba právo.
Vládna koalícia už skôr upustila od zámeru pokutovať médiá za šírenie informácií propagujúcich násilie, vojnu, psychotropné látky alebo nenávisť. Túto právomoc pre ministerstvo kultúry totiž kritizovali nielen opoziční poslanci a vydavatelia novín a časopisov, ale aj medzinárodné organizácie. Vláda však postihovanie vydavateľstiev plánuje vyriešiť prostredníctvom novely trestného zákona, ktorá má priniesť trestnú zodpovednosť právnických osôb.
Predstaviteľ OBSE Miklós Haraszti nedávno aj pre zámer pokutovať označil návrh tlačového zákona za zbierku reštrikčných opatrení z celého sveta. Ministerstvo kultúry však sprísnenie legislatívy obhajovalo tým, že podobné pravidlá platia aj pre televízne a rozhlasové vysielanie. Minárik namietal, že televízie a rozhlasové stanice vysielajú na štátnych frekvenciách, noviny a časopisy sú však súkromné.