Bratislava 26. marca (TASR) - Alergia patrí podľa hlavného odborníka pre klinickú imunológiu a alergológiu Petra Pružinca medzi tri najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia v populácii. Skonštatoval to na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti prvého Slovenského dňa astmy a alergickej nádchy, ktorým sa stal 1. apríl. "Z jedného percenta astmatikov pred sto rokmi sa astma prebojovala na 40 percent populácie, čo znamená, že takmer každý druhý človek je alergikom," povedal. Zdôraznil, že "pacient a vlastne celá populácia by mali vedieť, že sú ohrozovaní astmou, pretože pokiaľ sa neliečia tak ako treba a včas, tak sa už proces astmy nedá zastaviť".
Podľa imunoalergologičky Kataríny Bergendiovej však úspešným a plnohodnotným životom môžu v dnešnej dobe žiť aj astmatici, vrcholoví športovci, vedci, herci, ale aj obyčajní ľudia. "Príkladom sú napríklad bronzový víťaz z olympijských hier v roku 2004 v športovej streľbe Jozef Gönci, najúspešnejšia slovenská lyžiarka Veronika Zuzulová alebo herečka Jana Hubinská," spresnila Bergendiová, ktorá je zároveň ich ošetrujúcou lekárkou. Jej slová potvrdil aj Gönci s tým, že na alergiu, z ktorej postupne vznikla astma, sa lieči už od svojich 26. rokov. "Väčšie problémy mi to nespôsobuje a dokonca lieky, ktorými sa astma lieči, patria medzi povolené, takže sa nemusím obávať dopingu," dodal.
"Astmatici žijú naozaj plnohodnotne, pokiaľ nemajú nejaký problém," skonštatovala herečka Jana Hubinská. Astmou trpí už od detstva, kedy ju choroba poriadne potrápila. Postupne sa však, ako tvrdí, choroby zbavila.
Astma je chronický alergický zápal, pri ktorom opúcha sliznica dolných dýchacích ciest. Tie sa následkom ochorenia zužujú a obmedzujú prúdeniu vzduchu. Zatiaľ sa presne nevie, čo astmu spôsobuje, no u mnohých alergikov vzniká ochorenie na základe dedičnosti. Významným rizikom pre vznik astmy sú aj akékoľvek alergie u rodičov, najmä u matky.
Podľa štatistík žije vo svete asi 300 miliónov astmatikov. V stredoeurópskych krajinách je výskyt astmy vyšší ako v stredomorských krajinách, kde postihuje len 3 až 5 percent obyvateľstva. Astmou trpia častejšie deti ako dospelí, vo svete ňou trpí každé siedme dieťa. Podľa odhadov až 80 percent astmatických detí nevdychuje inhalačné lieky správne, čím sa znižuje ich účinnosť. V mnohých domácnostiach, kde žijú deti s diagnostikovanou astmou, sa chovajú domáce zvieratá a až v 40 percentách sa fajčí, pritom stopy jednej cigarety môžu astmatikovi zhoršiť stav a ostávajú v domácnosti až sedem dní.
Pomocou dnešných liekov je však možné držať astmu pod kontrolou až u 80 percent pacientov a až u polovice sa podarí dosiahnuť úplnú kontrolu ochorenia.