Bratislava 26. marca (TASR) - Pojem diskriminácia je ešte aj v dnešnej dobe nezrozumiteľný značnej časti populácie, a to napriek tomu, že táto téma sa na Slovensku začala skloňovať ešte začiatkom 90. rokov. Zlepšiť jej poznanie a chápanie má za úlohu Národný plán implementácie programu PROGRESS pre oblasť antidiskriminácia a rozmanitosť, ktorý dnes schválila vláda.
Veľmi slabá je tiež informovanosť o možnostiach ochrany pred týmto negatívnym javom. Značná časť populácie nemá žiadne informácie o základnom legislatívnom opatrení v tejto oblasti antidiskriminačnom zákone. Pritom skúsenosti s diskrimináciou priznáva väčšina dospelých občanov Slovenska. Najčastejšie sa jej prejavy spájajú so skúsenosťami v pracovnej oblasti.
Z prieskumu Eurobarometer zverejneného v januári 2007 vyplynulo, že až 85 percent opýtaných Slovákov považuje za spoločensky znevýhodnených zdravotne postihnutých ľudí, 83 percent príslušníkov rómskej národnosti, 81 percent ľudí nad 50 rokov a 57 percent národnostnú či etnickú menšinu.
"Nízka informovanosť o práve na rovnaké zaobchádzanie v praxi znamená nielen vyššie riziko diskriminácie, ale predovšetkým slabšiu schopnosť jej obetí obhájiť svoje právne nároky," domnieva sa vicepremiér Dušan Čaplovič, ktorý materiál predložil na rokovanie kabinetu.
Slovensko by sa v nadchádzajúcom období malo zamerať na zlepšenie znalostí najširšej verejnosti a potenciálne ohrozených skupín o diskriminácii a spôsoboch boja proti nej. Ďalej na zdôrazňovanie výhod rôznorodosti, ako aj odbúravanie stereotypov a predsudkov.
Realizácia programu si vyžaduje 3,340 milióna korún zo štátneho rozpočtu.