Bratislava 26. marca (TASR) - Za posledných desať rokov zomrelo na Slovensku dvakrát viac novorodencov ako v Čechách. Navyše počas prvého týždňa života zomrie u nás rovnaký počet detí ako od 28. dňa života do 40. roku veku. Vyplýva to z Národného programu starostlivosti o deti a dorast v SR na roky 2008 až 2015, ktorý na dnešnom zasadnutí schválil vládny kabinet.
Materiál tiež poukazuje na fakt, že zo 66 novorodeneckých pracovísk v SR len 23 zdravotníckych zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti splnilo kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF-u (Detský fond OSN) na získanie certifikátu Mother and baby friendly hospital initiative (Nemocnica ústretová k matkám a deťom). Starostlivosť o tehotnú ženu pritom podľa MZ patrí vo všetkých vyspelých krajinách medzi najdôležitejšie zdravotnícke projekty s vysokou celospoločenskou a ekonomickou návratnosťou.
Rezort pripomína, že vláda SR zatiaľ neprijala žiaden celospoločenský program súvisiaci so starostlivosťou o matku a dieťa. "Obdobné programy už pred niekoľkými rokmi úspešne aplikovali vo vyspelých krajinách EÚ a v roku 1992 aj v Českej republike," konštatuje MZ s tým, že boli zrušené pracovné miesta rómskych asistentov pri lekárovi všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast, terénne pôrodné asistentky a sestry poskytujúce ošetrovateľskú starostlivosť novorodencom. Práve tí sa mali podieľať na manažovaní starostlivosti o tehotné ženy a deti v rizikových a marginálnych skupinách obyvateľstva.
Cieľom Národného programu v tejto súvislosti je centralizácia žien s rizikovou graviditou, zlepšenie ochrany zdravia počas tehotenstva, prevencia možného poškodenia plodu v súvislosti s užívaním tabaku, alkoholu, omamných a psychotropných látok či podpora správneho prístupu žien k materstvu.
Problémom sú podľa štúdie aj úrazy a násilie. Na Slovensku zomiera ročne približne 200 detí a mladistvých v dôsledku dopravných nehôd, utopení, rôznych pádov, udusení, popálenín a otráv. Mortalita zranených a ošetrených v úrazových centrách je 14-percentná v porovnaní s ošetrením v bežných nemocniciach, kde úmrtnosť stúpa na 45 percent. "Výskyt dopravných zranení a domáceho násilia je obzvlášť vysoký. Napriek tomu sa pre efektívnu prevenciu, ako aj manažment a rehabilitáciu následkov, robí málo," tvrdí MZ. K základným opatreniam má preto patriť napĺňanie schválenej Koncepcie rozvoja detských ihrísk, ktorých sa do roku 2010 plánuje vybudovať 55 až 60. K očakávaným opatreniam patrí aj pripravovaná novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách.
Prioritou Národného programu je tiež psychosociálny vývoj a mentálne zdravie, keďže na Slovensku vzrastá počet samovrážd a depresívnych stavov najmä v dorasteneckom veku a v adolescencii. Príčinou sú často zlé výsledky v škole, užívanie tabaku, alkoholu, omamných a psychotropných látok, poruchy výživy či neusporiadané rodinné zázemie. "V zdravotnej starostlivosti je problematika duševného zdravia riešená primárne na úrovni psychiatrickej starostlivosti bez toho, aby sme sa zameriavali na prevenciu, ktorá je účinnejšia a nepomerne lacnejšia."
Medzi ďalšie prioritné oblasti programu, ktorý si do roku 2015 zo štátneho rozpočtu a rozpočtu samospráv vyžiada 310,15 milióna korún, patria výživa a fyzická aktivita, infekčné choroby, životné prostredie a dorastový vek.