Bratislava 26. marca (TASR) - Zvýšenie odberových a transplantačných aktivít uskutočnených na území Slovenska, ako aj prehĺbenie spolupráce medzi ČR a SR pri výmene orgánov na recipročnej úrovni sú jednými z hlavných cieľov Národného transplantačného programu (NTP) z dielne ministerstva zdravotníctva (MZ), ktorý dnes schválil vládny kabinet.
Prijatím národného programu a jeho následnou realizáciou sa podľa MZ zvýši kvalitatívna a kvantitatívna úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku a postupne sa odbúra potreba vykonávania transplantácií orgánov, tkanív a buniek slovenským občanom v zahraničí. "To pomôže efektívne vynakladať ekonomické prostriedky na zdravotné výkony v transplantológii," deklaruje rezort.
Ako jeden z príkladov uvádza ministerstvo cenu hemodialýz pre jedného pacienta na jeden rok (144 hemodialýz), ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 568 tisíc Sk až 586 tisíc korún. Na druhej strane cena najlacnejšej nekomplikovanej transplantácie obličky vrátane ďalšej jednoročnej liečby sa pohybuje okolo 206 tisíc Sk a najdrahšia transplantácia spolu s liečbou stojí asi 551 tisíc Sk.
Ministerstvo taktiež poukazuje na fakt, že v rokoch 1995 až 2006 vynaložila Všeobecná zdravotná poisťovňa na 43 pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu pečene v zahraničí, 140,9 milióna korún. Cena jedného zákroku tak v priemere dosiahla 3,3 milióna Sk. V Česku vyšiel zákrok na asi dva milióny Sk, kým v Rakúsku a v Nemecku na cca päť miliónov.
"Viaceré štúdie ukázali, že investície do transplantačného programu sú jednoznačne dobrou investíciou do zdravia a umožňujú pacientom prežiť a citeľne zlepšiť kvalitu života s ich následnou integráciou do pracovného a rodinného života," vysvetľuje rezort zdravotníctva.
Zámerom NTP je aj upravenie postavenia Slovenského centra orgánových transplantácií, ktoré bude vykonávať koordinačnú funkciu i pre transplantáciu tkanív a buniek. Na tento účel si vytvorí Slovenské centrum transplantácie krvotvorných buniek s cieľom zabezpečiť dostupnosť, bezpečnosť a kvalitu orgánov, tkanív a buniek určených na transplantáciu. Program sa zameria aj na rozvoj Národného registra darcov kostnej drene a Slovenského registra placentárnych krvotvorných buniek.