Bratislava 26. marca (TASR) - Slovenská republika bola ku koncu minulého roka viazaná 2965 dvojstrannými zmluvami a 1210 mnohostrannými zmluvami. Väčšina z nich bola uzatvorená ešte pred vznikom samostatného Slovenska.
Ako vyplýva z informácie o stave plnenia medzinárodných zmlúv za rok 2007, ktorý dnes zobrala vláda na vedomie, SR od januára 1993 aktívne budovala vlastnú zmluvnú základňu. Od tohto dátumu podpísala 1098 dvojstranných dokumentov, z toho 43 v roku 2007 a uzavrela 266 mnohostranných zmlúv, z toho 5 v minulom roku.
V roku 2007 pokračoval proces prehodnocovania zmluvnej základne SR, ktorá sa upravovala tak, aby bola v súlade s európskym právom. Taktiež sa plnila a rozširovala naša viazanosť viacerými mnohostrannými dohovormi NATO.
Pri vykonávaní niektorých zmlúv sa však objavili určité problémy. Ministerstvo zdravotníctva napríklad požaduje zrušenie dohody o bezplatnom recipročnom liečení pracovníkov československých a juhoslovanských diplomatických a konzulárnych úradov z roku 1964, ktorá je finančne nevýhodná. Z toho istého dôvodu chce ukončiť aj dohovor medzi Československou republikou a Federatívnou ľudovou republikou Juhosláviou o sociálnom poistení, ktorý bol uzavretý v roku 1957.
Problémy sa vyskytli tiež v oblasti leteckej dopravy. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií poukázalo na fakt, že platná dohoda o leteckých dopravných službách medzi SR a Ruskou federáciou je v praxi nefunkčná. Sporné sú najmä ustanovenia týkajúce sa vlastníctva leteckej spoločnosti, pretože SR uplatňuje liberálnejšiu politiku EÚ a táto je pre ruskú stranu neprijateľná. Napriek enormnému úsiliu ministerstva Rusko odmieta rokovať o úpravách textu dokumentu alebo o dočasnej výnimke pre slovenského dopravcu. V dôsledku toho nie je možné obnoviť lety medzi Bratislavou a Moskvou. Ministerstvo požiadalo v tejto súvislosti o súčinnosť rezort diplomacie. Podobné problémy majú i iné členské štáty EÚ ako je Rakúsko a Holandsko, ktorým sa nepodarilo do dohôd o leteckých dopravných službách s ruskou stranou presadiť ani jednu zo štandardných klauzúl EÚ.
Priame lety neboli obnovené ani medzi Bratislavou a Kyjevom. Dôvodom je to, že Ukrajina požaduje uzavretie dohody o technických a obchodných záležitostiach medzi určenými dopravcami oboch strán. Tá napriek snahe slovenského dopravcu zatiaľ nie je uzavretá. V tomto roku sa začnú rokovania o komplexnej dohode o leteckých dopravných službách medzi EÚ a Ukrajinou. Je predpoklad, že ukrajinská strana bude počas týchto rokovaní ústretovejšie riešiť aj bilaterálne otázky s jednotlivými členskými štátmi.
Turecko v minulom roku bezdôvodne predlžovalo vydanie prevádzkového povolenia pre slovenského dopravcu. Po zákroku sekcie civilného letectva MDPaT a odoslaní diplomatickej nóty MZV SR turecká strana vydala v januári 2008 povolenie a slovenský letecký dopravca v blízkej budúcnosti otvorí leteckú linku z Bratislavy do Istanbulu.
Z hľadiska praktického vykonávania medzinárodných zmlúv v oblasti justičnej spolupráce v trestných veciach ministerstvo spravodlivosti nezaznamenalo výraznejšie ťažkosti. Určité problémy sú pri vykonávaní inštitútov v oblasti justičnej spolupráce v trestných veciach najmä vo vzťahu k Rusku, Ukrajine a niektorým štátom bývalej Juhoslávie.