BRATISLAVA 26. marca (SITA) - Vláda nebude musieť v parlamente vysvetľovať prevod pozemkov v Čiernej Vode pri Bratislave, ktoré vydal Slovenský pozemkový fond reštituentom v roku 2004. Opozícia totiž neuspela s návrhom, aby do programu parlamentnej schôdze, ktorá sa dnes začala, zaradili správu o Čiernej Vode.
Návrh podal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. S kauzou okolo pozemkov v Čiernej Vode je spájaný štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč, nominant Smeru-SD. Jeho odvolanie požadujú opozičné strany.
Parlament sa bude na tejto schôdzi venovať aj novému školskému zákonu od ministra školstva Jána Mikolaja. Poslanec za SMK László Szigeti požadoval jeho stiahnutie pre chýbajúce vykonávacie predpisy, ale neuspel. Neúspešný bol aj jeho kolega József Berényi, ktorý chcel, aby parlament prijal uznesenie ku konfliktu v Tibete a účasti našich športovcov na letnej olympiáde v čínskom Pekingu.
Šéf diplomacie Ján Kubiš bude musieť prísť informovať poslancov o situácii v maďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt), kde samospráva v utorok schválila návrh na vysťahovanie miestnych slovenských organizácií z obecného Slovenského domu. Informáciu od Kubiša si vyžiadali poslanci na podnet poslanca za Smer-SD Dušana Jarjabka. Minister zahraničných vecí musí úlohu splniť ešte na tejto schôdzi.
Parlament sa na prebiehajúcej schôdzi nebude venovať interrupciám. Na návrh predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara vypadol z programu návrh poslancov Pavla Hrušovského a Daniela Lipšica (obaja za KDH) a Ľudmily Muškovej (ĽS-HZDS), ktorí navrhli, aby žena, ktorá zvažuje interrupciu, bola pred zákrokom povinne informovaná o rizikách umelého prerušenia gravidity, aktuálnom vývojovom štádiu dieťaťa, o možnostiach utajeného pôrodu či osvojení dieťaťa. Lipšic nesúhlasil so stiahnutím návrhu. „Parlament nemôže sústavne negovať právo poslancov predkladať návrhy zákonov,“ povedal v pléne Lipšic.
Poslanci nebudú rokovať ani o príplatkoch k dôchodku politickým väzňom. Predkladateľ, poslanec za SNS Rafael Rafaj ho navrhol stiahnuť, pretože ešte musia doriešiť dopad na štátny rozpočet. Zákonodarcovia nebudú rozhodovať ani o vyhlásení referenda o Lisabonskej zmluve. Návrh predložili odídenci z KDH. Hoci Vladimír Palko dnes požadoval, aby návrh bol do programu zaradený, nezískal podporu. „Prečo by nemali rozhodnúť ľudia o zmluve, ktorá najmasívnejšie presúva kompetencie na Európsku úniu,“ pýtal sa v pléne Palko. Predsedu parlamentu Pavla Pašku sa spýtal, prečo návrh o referende nedal do programu, keďže ho predložili pred tromi týždňami. Paška odpovedal, že návrh dal prerokovať ústavnoprávnemu výboru a ešte nemá jeho stanovisko.
V parlamentných laviciach pribudli nezávislí poslanci. K Petrovi Gaburovi, ktorý pred časom odišiel z poslaneckého klubu KDH, pribudli jeho bývalí kolegovia Vladimír Palko, František Mikloško, Rudolf Bauer a Pavol Minárik. Tí po odchode od kresťanských demokratov založili stranu Konzervatívni demokrati Slovenska.
mz;pr;mt