Vláda premiéra Roberta Fica dnes protestovala proti rozhodnutiu maďarskej obce Pilisszentkereszt (Mlynky) o vysťahovaní slovenských organizácií zo svojho sídla.
Kabinet vyhlásil, že rozhodnutie samosprávy v Mlynkách je likvidačné pre slovenskú menšinu v Maďarsku. Zástupcom slovenskej menšiny v obci premiér sľúbil finančnú pomoc a o situácii chce rokovať s maďarskou vládou.
"Takýto krok je jednoznačným porušením existujúceho status quo a zásahom do postavenia príslušníkov slovenskej menšiny v Maďarsku," povedal Fico. Podľa neho obec už prijala aj iné rozhodnutia proti miestnym Slovákom, napríklad prestala vydávať dvojjazyčný časopis alebo zmenila programy káblovej televízie v neprospech menšinového vysielania.
Pre rozhodnutie miestnej samosprávy si dnes ministerstvo zahraničných vecí pozvalo chargé d´affaires maďarskej ambasády na Slovensku Lajosa Váradiho. Generálny riaditeľ politickej sekcie ministerstva Roman Bužek ho informoval o stanovisku vlády k rozhodnutiu maďarskej obce, uviedol podvečer v tlačovej správe hovorca ministerstva Ján Škoda.
Na problémy slovenské ministerstvo zahraničných vecí upozorňovalo aj v minulosti, razantnejšie sa však doposiaľ k postaveniu slovenskej menšiny nevyjadrilo. "Tu dochádza k takému javu, ktorý z nášho pohľadu presiahol medze únosnosti," povedal na otázku ČTK minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Vyhlásenie vlády k postupu maďarskej obce voči slovenskej menšine
Vláda SR je znepokojená rozhodnutím miestneho zastupiteľstva o vysťahovaní slovenskej samosprávy zo Slovenského domu v maďarskej obci Mlynky.
Takýto krok možno označiť za porušenie doterajšieho status quo a za zásah do postavenia príslušníkov slovenskej menšiny v Maďarsku. Znepokojujúce je najmä to, že ide o negatívnu tendenciu, ktorá sa už prejavila odstúpením vedenia obce od vydávania dvojjazyčného obecného časopisu, pretváraním profilu káblovej televízie v neprospech menšinového vysielania a znížením národnostného príplatku slovenských pedagógov v obci, v ktorej sa pri poslednom sčítaní k slovenskej menšine prihlásilo 55 % obyvateľov.
Takéto kroky možno hodnotiť len ako snahu o znižovanie existujúceho štandardu menšinových práv.
Vzniknutou situáciou sa zaoberala vláda SR, ktorá iniciovala využitie mechanizmov Zmluvy o dobrých susedských vzťahoch a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou, predovšetkým zmiešanej komisie pre národnostné menšiny. Vláda SR je pripravená v prípade potreby vyčleniť finančné prostriedky na vytvorenie podmienok riadneho fungovania menšinových organizácií a inštitúcií v obci.
Mlynky sú jedinou obcou v Maďarsku, v ktorej sa ku slovenskej menšine prihlásila viac ako polovica obyvateľov.
Rozhodnutie miestnej samosprávy by mal na ministerstve zahraničných vecí vysvetliť aj maďarský veľvyslanec v Bratislave, o situácii v obci chce koncom týždňa hovoriť Kubiš so svojou maďarskou kolegyňou Kingou Gönczovou. "Vláda Slovenskej republiky očakáva od vlády Maďarskej republiky, že využije všetky politické a právne kroky, aby tento likvidačný zásah proti slovenskej menšine žijúcej v Maďarsku eliminovala," dodal Fico.
Vysťahovať slovenské organizácie zo svojho sídla v Slovenskom dome navrhol starosta Mlyniek József Lendvai. Podľa miestnej samosprávy sa majú organizácie presťahovať do nových priestorov v tamojšej škole. Tie však zástupcovia menšiny označovali ako nevyhovujúce. Starosta obvinenia z protislovenských snáh odmietol, svoj návrh odôvodňoval potrebami získať reprezentačné priestory pre obec.