Myjava 26. marca (TASR) - V Myjave majú skúsenosti s fajčením už sedemročné deti. Bez toho, aby si to obzvlášť uvedomovali, cigarety patria k ich životu, potvrdila dnes TASR zástupkyňa riaditeľky Špeciálnej základnej školy v Myjave Dagmar Zemanová.
"Stalo sa nám, že už aj zo škôlky prišiel žiak, ktorý fajčil," uviedla. Dodala, že žiaci tejto školy vo veku 13-14 rokov sú už pravidelnými fajčiarmi. Podobný problém je podľa jej slov na škole aj s požívaním alkoholu. "Keby ste si teraz spravili dotazník, že kto už dnes ráno požil alkohol, určite by všetci napísali, že sa tak stalo. Rovnako by určite potvrdili, že na Veľkú noc oblievali a šibali za cigarety alebo za peniaze, za ktoré si vzápätí kúpili niekde na kopaniciach alkohol," tvrdí zástupkyňa. "Stalo sa nám už aj to, že žiak si zapálil cigaretu počas prestávky v triede. Ale aj to, že na prvej hodine žiaci nafúkali, pretože požili alkohol. Máme s tým skutočne veľký problém," zdôraznila.
Podľa jej slov ide prevažne o deti zo sociálne slabších rodín. "Sú to deti našich bývalých žiakov. Zanedbané deti, ktoré si musia v obchode ráno ukradnúť rožok, aby raňajkovali," uviedla Zemanová. Spolupráca s rodičmi v boji proti fajčeniu a alkoholu je podľa nej nulová. "Mama im poradí, aby si zafajčili mimo školy alebo mimo učiteľa, keď ho nevidí. Nereagujú ani na výzvy na rodičovské združenia."
Pedagógovia proti tomuto nepriaznivému stavu bojujú pravidelnou kontrolou vreciek. "Potom si ich musia pred nami sami zničiť, čo je pre nich dosť drastické," uviedla Zemanová. Dodala, že veľkým problémom je v Myjave a v jej okolí to, že deťom predajcovia cigarety predajú, či už na kusy, alebo v celých škatuľkách. "Žiaci sa priznali, že cigarety si neberú z domu, ale že si ich nakupujú."
S fajčením mladistvých majú v Myjave problém aj v Centre voľného času (CVČ). "Dávnejšie sa u nás vyskytli také prípady, že 15-16-ročné deti odišli v centre od počítača a išli si zapáliť, niekde ďalej, aby sa schovali. Keď sme to zistili, striktne sme zaviedli to, že ak z detí bude cítiť, že fajčili, nesmú viac už napríklad používať náš počítač. Odvtedy sa to u nás dosť upravilo," povedala pre TASR vychovávateľka z CVČ v Myjave Viera Dugová. To, že centrum navštevujú mladiství, ktorí holdujú fajčeniu, priznal aj riaditeľ CVČ v Myjave Mário Duga. "Vieme o tomto probléme, nehráme sa pred ním na slepých a hluchých, ale ideme tvrdo po ňom. Preto sme aj spoluorganizátormi dnešného podujatia," vysvetlil Duga, prečo sa centrum spolupodieľa na Detskej konferencii Stop fajčeniu.
Skúsenosti s fajčením priznali aj samotné deti. "Každý to musí niekedy skúsiť. Nefajčím pravidelne, ale mám také obdobia, keď týždeň fajčím každý deň. Začal som, keď som mal 10 rokov," povedal šiestak Martin. "Cigarety sme mali od starších kamarátov," doplnil ho spolužiak.
Problémy s fajčením u detí sú podľa výkonného riaditeľa občianskeho združenia (OZ) Stop fajčeniu Petra Šťastného vo viacerých mestách, nielen v Myjave. Detská konferencia, na ktorej majú deti možnosť hravou formou prezentovať svoj postoj k fajčeniu, by mala tento rok pokračovať vo Zvolene, v Liptovskom Mikuláši a v Bratislave. "Žiaľ, takýchto aktivít je na Slovensku veľmi málo a fajčiarov z detských radov stále pribúda," skonštatoval Šťastný. Podľa prieskumu OZ až 29 percent detí uvádza, že fajčili pred 10. rokom života.
Konferenciu pripravilo Občianske združenie Stop fajčeniu v spolupráci s Mestom Myjava, Centrom voľného času Myjava, Pedagogicko - psychologickou poradňou Myjava a Mestským študentským parlamentom.
ddd pa