Banská Bystrica 26. marca (TASR) - V Detskom domove (DD) na Kollárovej ulici v Banskej Bystrici žije 18 detí vo veku do troch rokov. O ďalších desať detí z tohto domova v rovnakom veku sa stará šesť profesionálnych náhradných rodín zo stredného a východného Slovenska. V objekte na Severnej ulici, bývalom internáte špeciálnej základnej školy, ktorý je súčasťou spomínaného DD, žije 21 detí od troch do 18 rokov.
Deti sú síce vychovávané v samostatných skupinách a v profesionálnych náhradných rodinách, ideálne však je, ak sa ich podarí umiestniť do náhradnej rodinnej starostlivosti. A to sa vedeniu spomínaného DD darí pomerne úspešne. "Od roku 2003 sa nám podarilo umiestniť 112 detí do náhradnej rodinnej starostlivosti. Z toho 69 detí do vnútroštátneho osvojenia, 12 detí do medzinárodného osvojenia a 31 detí sme dali do pestúnskej starostlivosti. K tomu je ale nutné ešte prirátať 26 detí, ktoré sme vrátili do ich pôvodnej biologickej rodiny, alebo o ne prejavila záujem širšia rodina," povedala pre TASR riaditeľka domova Ľubica Bľandová.
Zo zahraničných rodín, ktoré si deti adoptovali, bolo najviac z Talianska. Ďalšie deti odišli z Banskej Bystrice do Holandska, tam majú záujem aj o postihnuté deti, do Kanady a do Francúzska.
"V našom domove máme deti do 18 rokov. Deti do troch rokov sa nám darí umiestňovať do náhradnej rodinnej starostlivosti a vidíme ako dôvod tohto umiestňovania práve v tom, že sú to maličké deti. Budúci osvojitelia väčšinou majú záujem o čo najmenšie dieťatko práve preto, aby videli jeho vývoj, ako dieťa rastie. Staršie deti, ktoré sú nad tri roky, sa nám darí ťažšie umiestňovať," dodala Bľandová.
Je to aj preto, že sú to väčšinou rómske deti, o ktoré nie je na Slovensku záujem, skôr ojedinele v zahraničí. Niektoré sú aj postihnuté a s takou mentálnou úrovňou, že navštevujú špeciálnu základnú školu, konštatovala Bľandová.
Staršie deti v objekte na Severnej ulici sú vychovávané v troch samostatných skupinách. Znamená to, že spolu so zamestnancami DD, ktorí sa o ne starajú, hospodária a rozhodujú o tom, na čo sa financie vyčlenené pre skupinu použijú. Zámerom vedenia DD je však celé toto zariadenie sociálno-právnej ochrany pretransformovať z internátneho typu na zariadenie s rodinným typom výchovy. Vytvorí sa tak prostredie, ktoré sa približuje najviac prirodzenému rodinnému prostrediu. Zmena sa netýka len priestorových podmienok, ideálne by bolo, ak by skupiny nebývali v jednom objekte, ale každá v inom, ale aj personálnej, výchovnej a ekonomickej oblasti.