Bratislava 26. marca (ČTK) - Po dnešnom rokovaní vlády, ktorá schválila aj koncepciu rozvoja rómskej menšiny, to povedal jej podpredseda Dušan Čaplovič.
Podľa skorších informácií by však bolo len na vybudovanie bytov pre ľudí z osád potrebných asi 11 miliárd korún a ďalšie peniaze si vyžiada napríklad zdokonalenie vzdelávania.
"Vyrokovaných s jednotlivými ministerstvami je 200 miliónov eur," povedal Čaplovič o plánovanej podpore projektov na pomoc Rómom. Ide o programy sústredené v Národnom strategickom referenčnom rámci. Ďalšie peniaze by na projekty mohlo z EÚ sprostredkovať ešte ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré čerpá peniaze pomimo referenčný rámec, poznamenal Čaplovič. Ide podľa neho napríklad o rozvoj výroby biopalív či aktivity nasmerované na ochranu krajiny, kde by mohli príslušníci rómskej menšiny získať zamestnanie, dodal.
Na Slovensku žije podľa odhadov asi polmiliónová rómska menšina, pričom v osadách žije približne 320.000 ľudí. Väčšina z nich ma nedostatočné vzdelanie, a preto sa nedokáže zamestnať. Problémy však dlhodobo majú aj Rómovia žijúci v bytoch, pretože často neplatia nájomné a čelili opakovaným pokusom o vysťahovanie.
Viacerí odborníci sa zhodli v minulosti na tom, že jednou z ciest, ako zlepšiť postavenie rómskej menšiny, je efektívnejšie vzdelávanie. Obyvateľom osád, ale aj ďalším ľuďom, by malo umožniť nájsť prácu. V opačnom prípade sa podľa nich bude neustále zväčšovať skupina ľudí, ktorá bude odkázaná na štátnu finančnú pomoc.