SME

Sporné právo na odpoveď sa podľa Mečiara ešte upraví

Slovenské celoštátne denníky dnes na titulných stranách protestovali proti vládnemu návrhu tlačového zákona.

Predseda HZDS Vladimír Mečiar.Predseda HZDS Vladimír Mečiar. (Zdroj: ČTK)

Slovenské celoštátne denníky dnes na titulných stranách protestovali proti vládnemu návrhu tlačového zákona.

S výnimkou Športu zverejnili namiesto spravodajstva celostránkový protest proti kontroverzným ustanoveniam predlohy, ktorú by mal parlament schváliť na prebiehajúcej schôdzi. Návrh zákona už skôr podrobili kritike aj opozícia a zahraničné organizácie.

Vládna koalícia upraví sporný návrh práva na odpoveď v tlačovom zákone. Novinárom to dnes povedal šéf vládnej HZDS Vladimír Mečiar. Menšie úpravy v predlohe už skôr pripustila aj ďalšia koaličná strana SNS. Noviny dnes proti kontroverznému zákonu protestovali na svojich titulných stranách.

"Pokiaľ ide o právo na odpoveď, bude modifikované," povedal Mečiar novinárom po rokovaní šéfov vládnych poslaneckých klubov. Podrobnosti však neuviedol. Právo na odpoveď by dotknutým osobám umožnilo zverejniť svoju reakciu aj na pravdivé články.

Mečiar si ešte ráno myslel, že biele titulky slovenských denníkov nebudú mať žiadny politický účinok. Vidí len jedno nebezpečenstvo, že to zahraničie pochopí ako cenzúru.

História sporu o novelu tlačového zákona:
Médií vs Ficova vláda - kto na koho čo povedal
Prehľad kritických vyjadrení vlády a Smeru na konkrétne články a reportáže

Koaliční poslanci pripustili, že sa návrh tlačového zákona zmení

Poslanci menších vládnych strán SNS a HZDS pripustili, že koalícia v parlamente ešte upraví sporný text návrhu nového tlačového zákona.

Kým podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja pôjde len o kozmetické úpravy, podľa poslanca HZDS Jána Kovarčíka budú so zmenami spokojní aj vydavatelia. Toto stanovisko však zatiaľ nepotvrdili zástupcovia najsilnejšieho vládneho klubu strany Smer premiéra Roberta Fica, ktorý ústupky v práve na odpoveď doteraz odmietal.

"Koalícia sa dohodla na určitom znení zákona a ja predpokladám, že tie zmeny, ktoré budú navrhnuté, budú tak vycibrené, že budú spokojní aj novinári aj verejnosť," povedal ČTK Kovarčík. Podľa neho síce zmeny nevyplynú z dnešného protestu, budú však reagovať aj na námietky zo zahraničia.

Rafaj však tvrdil, že pôjde len o mierne úpravy. "Také, ktoré sú možno racionálne, ktoré nebudú narúšať statiku toho zákona," uviedol. "Vydavatelia sú neochotní uverejňovať opravy, priemerná vynútiteľnosť práva na opravu je päť až osem rokov," podotkol. Naopak vydavatelia tvrdia, že v mnohých ohľadoch je modernejší návrh doteraz platného zákona.

Maďarič: Denníky ukázali, ako uverejňujú jednostranné názory

Slovenské denníky ukázali, ako si predstavujú zapĺňanie novinových strán jednostrannými názormi, tvrdí minister kultúry Marek Maďarič, tvorca sporného zákona.

„Neprekvapuje ma, že použili dnes aj takúto formu na vyjadrenie svojho názoru, na druhej strane tým ukázali slovenskej verejnosti, ako si predstavujú slovenské denníky napĺňanie obsahu novín jednostranným názorom svojej verzie pravdy bez toho, aby sa zaujímali o názory iných strán,“ povedal dnes novinárom Maďarič. Podľa neho ide o normálnu situáciu, keďže vydavatelia tlače sú jednou zo strán, ktorých sa týka nový zákon.

Maďarič je skeptický k ďalším úpravám návrhu tlačového zákona. „Niečo sa akceptovalo, na niečom trváme, v celku hodnotím tlačový zákon ako dobrý, ktorý posilňuje demokraciu, pluralitu názorov, posilňuje právo občanov,“ dodal. Podľa neho kritizované právo na odpoveď nie je robené pre politikov, ale pre obyčajných ľudí. Odmieta názory, že vydavatelia budú musieť uverejniť odpoveď aj na pravdivé informácie. Rovnako nesúhlasí s tým, že v novinách sa musia uverejniť aj také odpovede, ktoré porušujú zákon. Minister argumentuje tým, že vydavatelia môžu takéto odpovede odmietnuť zverejniť. V prípade sporu súd rozhodne, či mal na to právo. Súd môže noviny sankcionovať. Vydavatelia v dnešnom proteste napísali, že to môže byť likvidačné.

Lídri koaličných strán sa venovali novému tlačovému zákonu, Maďarič nevedel povedať, či sa ešte pripravuje stretnutie predsedov strán, aby dohodli postup pri schvaľovaní zákona v parlamente. Poslanci by mali rokovať o zákone na budúci týždeň, návrh môžu meniť pozmeňujúcimi návrhmi.

Vydavateľom ide o zisk, nie o objektívny obsah, tvrdí Podmanický

Protest vydavateľov tlače poslanca Jána Podmanického (Smer) neznepokojil, pretože im podľa neho ide o čo najväčší zisk a nie objektívny obsah. "Dvakrát opakovaný vtip prestáva byť vtipom. Situácia v roku 2008 sa nedá porovnávať so situáciou z 90-tych rokov,“ uviedol dnes Podmanický pre agentúru SITA. Podľa neho nikto z vydavateľov nepreukázal, ako bude po prijatí tlačového zákona sloboda tlače ohrozená.

Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja si ľudia dnes konečne mohli prečítať aj prvú stranu, kde zvyčajne bývajú len veľké titulky a fotografie.

HZDS podľa podpredsedu strany Milana Urbániho nebude svojimi návrhmi meniť tlačový zákon. „Musí byť na to politická dohoda v koalícii. Bez dohody nespravíme nič,“ uviedol Urbáni pre agentúru SITA. ĽS-HZDS však verí, že v zákone príde ešte k zmenám, s ktorými budú spokojné obe strany.

Dzurinda s Radičovou podporili protest denníkov

Protest piatich celoštátnych denníkov podporil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda a podpredsedníčka strany Iveta Radičová.

Dzurinda premiéra Fica vyzval, aby "zišiel z tejto nebezpečnej cesty", keďže vládny návrh tlačového zákona v dnešnej podobe je "evidentne nedemokratický" a obmedzujúci slobodu slova. Poslanci SDKÚ podľa Dzurindu prídu s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré môžu viesť k tomu, že zákon by nakoniec mohol byť ako tak prijateľný." Ak by však prešiel v podobe, ktorú SDKÚ-DS považuje za nedemokratickú, vládna väčšina tým ohrozí hlasovanie o Lisabonskej zmluve.

SDKÚ prekáža najmä formulácia práva na odpoveď, ktorá osobám, ktoré sa cítia byť dotknuté skutkovým tvrdením v článku, umožňuje žiadať uverejnenie svojej odpovede aj v prípade, že dotyčné tvrdenie je pravdivé.

"Bude reagovať každý minister, každý štátny tajomník, úradníci, a samozrejme, budú žiadať, aby to bolo v rozsahu adekvátnom pôvodnej informácii. Zmení sa to na propagovanie a inzerovanie vlastných názorov bez ohľadu na to, či pôvodná informácia, ktorá k tomuto názoru dala podnet, bola pravdivá alebo nepravdivá. Tie noviny budú nečitateľné," povedal Dzurinda. Podľa SDKÚ by naviac povinnosť novinára chrániť zdroj svojich informácií mala byť preformulovaná na právo.

"Noviny tu nie sú kvôli politikom, ale kvôli občanom," povedala Radičová s dodatkom, že aj opoziční politici sú politici a teoreticky by teda mohlo byť v ich záujme využívať dnešnú formuláciu práva na odpoveď. Napriek tomu, podobne ako OBSE, proti návrhu zákona protestujú.

"Sme pripravení rokovať so všetkými koaličnými klubmi, aj jednotlivými poslancami. Sme presvedčení, že záujem občana je aj pre nich prvoradý, a preto pozmeňujúce návrhy podporia," dodala. Doterajšie vládne pripomienky k tlačovému zákonu sú podľa nej kozmetické, ocenila však, že Ministerstvo kultúry už nebude hodnotiť obsahovú stránku novín.

Čo prekáža vydavateľom

"Vytvára nezmyselne široký priestor pre právo na opravu a odpoveď, tým hrubo zasahuje do redakčnej práce, porušuje demokratické zásady, práva občanov a slobodu tlače," tvrdili o chystanom zákone vydavatelia. Na titulkách uverejnili denníky "sedem hriechov", teda kritizované body pripravovaných pravidiel.

Vydavatelia upozornili, že návrh zákona dáva právo na odpoveď aj pri pravdivej informácii alebo vydavateľ bude napríklad povinný uverejniť opravu aj odpoveď dotknutej osoby. "Nechceme vydávať noviny, ktoré čitateľa nezaujímajú a porušujú jeho práva. Preto považujeme za nevyhnutné využiť na protest prvé stránky našich novín," dodali.

Niektoré denníky vrátane SME zverejnili príklady, ako by mohol vyzerať obsah novín po schválení nových pravidiel.

Podľa jedného z predavačov v stánku ľudí titulné strany novín prekvapili. "Boli udivení, mysleli si, že je to nejaká nová reklama. Ale potom to pochopili, že to je odozva na tlačový zákon," povedal ČTK.

Protestuje aj OBSE

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a opozícia žiadali okrem iného zlúčiť navrhnuté právo na opravu a právo na odpoveď tak, aby mali dotknuté osoby možnosť reagovať na nepravdivé skutočnosti, ktoré o nich uverejnili médiá. Opozícia tiež požadovala, aby novinári nemali povinnosť chrániť svoj zdroj, keď ich o to požiada, ale iba právo.

Koalícia síce čiastočne ustúpila kritikom, keď v parlamentnom mediálnom výbore predlohu mierne upravila, podľa opozície však zmeny nie sú dostatočné. Nimi opozičné strany navyše podmieňujú podporu lisabonskej zmluve o reformách v EÚ. Vládna koalícia nemá v parlamente potrebnú ústavnú väčšinu, aby zmluvu sama presadila.

Slovenské denníky sa podobným spôsobom bránili proti krokom vlády aj v minulosti. V 90. rokoch kritizovali návrh vtedajšieho kabinetu premiéra Vladimíra Mečiara (HZDS) na zvýšenie dane z pridanej hodnoty pre väčšinu novín a časopisov. Mečiarova strana je súčasťou aj terajšej vládnej koalície, bývalý premiér však nie je vo vládnej funkcii. Návrh tlačového zákona pripravilo ministerstvo kultúry pod vedením ministra Mareka Maďariča (Smer-SD).

Autor: r

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu