Civilné pojednávanie na Okresnom súde Bratislava I. v spore na ochranu osobnosti medzi premiérom Robertom Ficom a exministrom Ivanom Miklošom dnes sudkyňa odročila na neurčito za účelom doplnenia dokazovania.
Predseda vlády navrhol vypočuť ďalších svedkov, medzi nimi aj bývalú ministerku financií Brigitu Schmögnerovú, exposlanca Petra Weissa a exministra Petra Magvašiho.
Procesu sa zúčastňuje žalovaný predseda slovenskej vlády Fico, jeho právna zástupkyňa, poslanec Mikloš a jeho právny zástupca Ernest Valko.
"Chcem zdôrazniť, že výrok, kvôli ktorému podáva navrhovateľ žalobu na súd, je hodnotiacim úsudkom a v tomto sa stotožňujeme s právnym zástupcom navrhovateľa, ako aj s navrhovateľom. Urobil som tento hodnotiaci úsudok v rámci diskusie, ktorá sa viedla okolo privatizácie strategického podniku SPP. Verejnosť a média venovali tejto privatizácii obrovský záujem a privatizácia bola predmetom verejného záujmu," uviedol na úvod svojho svedectva premiér.
Pritom sa odvolával mimo iného na správy, články médií a výroky niektorých politikov ohľadne privatizácie spomínaného podniku, výberu privatizačného poradcu a údajného získavania provízií v tejto súvislosti. "Na základe tejto atmosféry som vyslovil spomínaný hodnotiaci úsudok, ktorý som vyslovil na tlačovej konferencii politickej strany Smer vo februári 2003," pripomenul Fico.
Podľa jeho slov sa k privatizácii negatívne vyjadrovali aj členovia bývalej vládnej koalície, ako exministerka financií Brigita Schmögnerová, bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko, ako aj exprezident Rudolf Schuster, ktorí v súvislosti s privatizáciou kritizovali výšku provízie privatizačného poradcu, dokonca hovorili o podvode. Predseda vlády okrem tohto trval na predložení vyšetrovacieho spisu a zdôraznil, že neexistujú niektoré listinné dôkazy v súvislosti s ponukami pri privatizácii či notárska zápisnica a podobne.
"Tento spor sa neustále naťahuje, trvá to už päť rokov. To čo odporca dnes preniesol, nie je pravda a vôbec sa to netýka merita veci," povedal dnes Mikloš. Spor, kvôli ktorému sa obaja stretli pred súdom, sa podľa exministra financií netýka privatizácie, ale výroku, ktorý vyslovil premiér. Na tlačovej konferencii strany Smer v roku 2003 označil Fico Mikloša za bohatšieho ako Mečiara, vďaka províziám z privatizácie SPP. "Som presvedčený, že tender na privatizáciu bol štandardný. Ak by záujemca vedel, že je v súťaži jediný, nezvýšil by konečnú ponuku z pôvodných dvoch miliárd dolárov na 2,7 miliardy," reagoval Mikloš.
Naposledy sa v tejto veci malo pojednávať 20. novembra minulého roku. Proces vtedy z dôvodu práceneschopnosti príslušnej sudkyne odročili na neurčito.
Mikloš žiadal v tomto spore od Fica pôvodne len jednu korunu, keďže sa vtedajší poslanec Smeru na prvom pojednávaní v septembri 2003 nezúčastnil, Mikloš zvýšil túto sumu na 600.000 korún. Odvolací Krajský súd 24. novembra 2004 dal za pravdu Miklošovi. Poslanec Fico sa mu mal ospravedlniť, zaplatiť však mal žalujúcej strane súdne trovy. Najvyšší súd (NS) SR koncom júla 2005 vrátil kauzu späť Okresnému súdu I.
O údajnej provízii pre Mikloša hovoril Robert Fico na tlačovej konferencii Smeru 28. februára 2003. V "očierňovaní" Mikloša mal Fico údajne pokračovať aj na mimoriadnej schôdzi parlamentu. Tam okrem šéfa ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara v súvislosti s korupciou spomenul aj meno bývalého ministra financií. Fico mal pritom vysloviť domnienku, že Mikloš môže byť ešte bohatší ako Mečiar.
Predseda vlády SR sa v ďalšom spore začiatkom tohto roka s exministrom Pavlom Prokopovičom na pojednávaní Okresného súdu Bratislava IV rozišiel s tým, že sa do 30 dní pokúsia o mimosúdnu dohodu. Navrhovateľ Prokopovič na to pristúpil po tom, ako premiér vyhlásil, že výrok, pre ktorý celý spor vznikol, nebol adresovaný bývalému ministrovi, ale vzťahu medzi ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií a vtedajším poslancom Národnej rady SR Jozefom Elsnerom. Následne sa obaja politici zhodli na mimosúdnej dohode.
Exminister žaloval Fica za to, že na jeseň 2005 vyhlásil, že vtedajšia vládna koalícia v zložení SDKÚ, KDH a SMK kupuje opozičných poslancov. Ako príklad takýchto dohôd označil poslanca Jozefa Elsnera, keď jemu blízka firma údajne dostala zákazku od ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií vo výške 40 miliónov korún na okná na košickom letisku. Prokopovič ako náhradu nemajetkovej ujmy žiadal od premiéra milión korún.
Robert Fico vedie v súčasnosti viacero iných sporov na ochranu osobnosti s niektorými médiami.