25. apríla 2007
Vláda prijala kritické vyhlásenie o médiách, v ktorom tiež oznámila chystané zmeny v tlačovom zákone: "Vláda berie na vedomie narastajúci počet nepravdivých, neobjektívnych a pravdu skresľujúcich údajov uverejňovaných vo viacerých slovenských médiách na adresu vlády Slovenskej republiky, jej predstaviteľov, ako aj politických strán tvoriacich vládnu koalíciu. (...) Vláda v rámci plánovanej novelizácie právnych predpisov upravujúcich pôsobenie tlače a médií na Slovensku zvažuje zavedenie štandardného inštitútu práva na odpoveď umožňujúceho dotknutej osobe alebo inštitúcii bezprostredne reagovať na nepravdivé alebo pravdu skresľujúce informácie."
2. mája 2007
Slovenský syndikát novinárov (SSN) v reakcii na vládnu kritiku médií vyzval kabinet, aby zlepšil komunikáciu s médiami. "Domnievame sa, že je predovšetkým potrebné zlepšiť komunikačnú prax vlády a jednotlivých ministerstiev vo vzťahu k médiám a k novinárom," uviedol SSN vo vyhlásení pred Svetovým dňom tlače.
6. júla 2007
Traja najvyšší slovenskí politici vo vyhlásení skritizovali médiá, že nevenovali pozornosť oslavám štátneho sviatku svätého Cyrila a Metoda na hrade Devín: "Médiá sa týmto nekorektne zachovali voči verejnosti, keď neinformovali o tak významnom historickom dni. Žalostne nízky záujem slovenských médií o oslavy štátneho sviatku možno chápať ako prejav ich duchovnej nevyzretosti a neúcty k vlastnej histórii."
4. augusta 2007
Fico na tlačovej konferencii obhajoval ministerku práce Vieru Tomanovú pred kritikou médií. Novinárov zároveň obvinil, že presadzujú záujmy dôchodkových správcovských spoločností (DSS), ktorých úlohu v penzijnom systéme navrhla ministerka obmedziť:
"Ministerka sa pri výkone svojej funkcie nedopustila žiadneho porušenia zákona alebo morálky, ktoré by oprávňovalo médiá na hyenizmus nevídaného rozsahu. O tom, koľko peňazí DSS dávajú na reklamu do médií, netreba hovoriť. Ani o tom, že to vedie médiá k obhajobe privatizácie penzijného systému."
4. septembra 2007
Vláda na mimoriadne zvolanej schôdzi obvinila slovenské médiá z vlámania sa k ministerke Tomanovej a z prijímania úplatkov od súkromných spoločností. Zároveň vyzvala generálneho prokurátora, aby incidenty prešetril. "Niektoré slovenské médiá preberajú úlohu politickej opozície a šíria neobjektívne a jednostranné informácie alebo zatajujú elementárne informácie o činnosti vlády Slovenskej republiky," uviedla vláda v stanovisku, ktoré Fico prečítal v Národnej rade.
9. januára 2008
Vláda schválila návrh tlačového zákona so spornými ustanoveniami o práve na odpoveď alebo pokutovaní médií. Minister kultúry Marek Maďarič o predlohe vyhlásil: "Návrh zákona rešpektuje všetky medzinárodné dohovory, absolútne zodpovedá štandardu tlačových zákonov vo vyspelých európskych demokraciách, je vyvážený z hľadiska na jednej strane práva na informácie a slobodu prejavu a na druhej strane na ochranu osobnosti."
16. januára 2008
Šéfredaktor ekonomického týždenníka Trend Rado Baťo oznámil, že ho ministerka Tomanová zažalovala za to, že ju na svojom blogu prirovnal k mimozemšťanke. Od vydavateľa chce vysúdiť 50.000 korún a ospravedlnenie, od autora blogu ďalších 30.000 Sk.
20. januára 2008
Fico sa v televízii TA3 vyjadril v tom zmysle, že médiá sú pre vládu väčším súperom ako opozícia. Médiá podľa neho skresľujú informácie o vláde podobne, ako to robili komunistické noviny v správach o niekdajšej disidentskej iniciatíve Charta 77: "Hlavný súboj, ktorý dnes prebieha na slovenskej politickej scéne, a to je dosť neštandardné pre Európu, je súboj medzi vládnou koalíciou a médiami.
22. januára 2008
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) upozornila na to, že návrh tlačového zákona výrazne obmedzí slobodu tlače a požiadala slovenský parlament, aby kontroverznú predlohu neschválil: "Súčasný návrh obsahuje časti, ktoré by mohli výrazne obmedziť samostatnosť redakcií, čím by boli v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenska ochraňovať slobodu médií," napísal predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Miklós Haraszti ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi. Ministerstvo kultúry výhrady celoeurópskej organizácie odmietlo, vo februári však po rokovaní s Harasztim pripustilo úpravy.
27. februára 2008
Fico na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády obvinil denníky Pravda, Sme a televíziu TA3, že obhajujú záujmy DSS a prekrútili analýzu ministerstva práce o penzijnom systéme: "Ak je niečo ohrozené, je ohrozená pluralita názorov, aj preto treba prijať nový tlačový zákon na Slovensku, a budeme trvať na prísnom tlačovom zákone, pretože to, čo si niektoré médiá dovoľujú vo vzťahu k vláde, je absolútne neakceptovateľné..."
20. marca 2008
Predstavenstvo Združenia vydavateľov periodickej tlače vo vyhlásení varovalo pred prijatím tlačového zákona v navrhovanej podobe:
"Vydavatelia nemajú zásadný problém so zavedením práva na odpoveď, musia však platiť jasné a presné pravidlá, inak hrozí ich zneužívanie a možnosť hrubého zasahovania do redakčnej práce a slobody tlače."
25. marca 2008
Splnomocnenec OBSE Haraszti ocenil, že ministerstvo prostredníctvom poslaneckého návrhu v zákone ustúpilo od zámeru pokutovať médiá, zopakoval však výhrady voči práve na opravu, odpoveď a dodatočné oznámenia: "V súčasnej podobe zákon naďalej nespĺňa záväzky Slovenska v OBSE ochraňovať slobodu médií."
26. marca 2008
Poslanci parlamentného mediálneho výboru z predlohy zákona vypustili len pokutovanie médií, sporné ustanovenia o práve na odpoveď v zákone ponechali.
27. marca 2008
Slovenské celoštátne denníky umiestnili na titulných stranách protest proti návrhu tlačového zákona. V texte vymenovali sedem kritizovaných bodov predlohy.
pto boa