Bratislava 27. marca (TASR) - O návrhu novej, v poradí už druhej dohody o vine a treste, ktorú v polovici marca uzavrel s bývalým konateľom skrachovanej nebankovej spoločnosti AGW Matúšom G. prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (GP) SR, bude rozhodovať Špeciálny súd (ŠS) koncom apríla.
"Špeciálny súd bude rozhodovať o návrhu novej dohody na verejnom zasadnutí 21. apríla," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková. Návrh dohody sa nachádza na ŠS od štvrtka 20. marca.
V rámci tejto dohody by si mal Matúš G. odpykať 8,5-ročný trest odňatia slobody v 1. nápravnovýchovnej skupine a zároveň mu je navrhovaný dvojmiliónový peňažný trest. Spomínanú druhú dohodu uzavrel bývalý šéf AGW 11. marca.
"Navrhol som mu takmer identickú dohodu, ako bola pôvodná. Rozdiel je však vo výške trestu odňatia slobody, ktorý je prísnejší. Trest bol navrhnutý s prihliadnutím na názor senátu ŠS," povedal vtedy pre TASR prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Bíró. Matúš G. sa na špeciálnu prokuratúru dostavil 11. marca, podobne ako aj 20. februára, v sprievode svojich právnych zástupcov a jedného z poškodených.
V rámci prvej dohody medzi obvineným a špeciálnym prokurátorom sa dohodli na treste odňatia slobody na sedem rokov so zaradením do 2. nápravnovýchovnej skupiny a peňažnom treste dva milióny korún. Matúš G. 20. februára požiadal o prerušenie konania a nechal si čas na rozmyslenie. Návrh prvej dohody senát Špeciálneho súdu v Pezinku v polovici januára na neverejnom zasadnutí zamietol. "Môj klient voči rozhodnutiu Špeciálneho súdu nepodal sťažnosť na Najvyšší súd Slovenskej republiky, teda sa bude snažiť uzavrieť s prokurátorom novú dohodu," povedal vtedy pre TASR právny zástupca Matúša G. Peter Filip.
Ako povedal v januári pre TASR prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Bíró, ani on sa voči rezultátu ŠS neodvolal. Zdôraznil, že v záujme prokuratúry je efektívne vyriešiť túto kauzu a rozhodnutie ŠS negatívne neovplyvňuje stanovisko prokuratúry.
"Voči rozhodnutiu Špeciálneho súdu mohol právny zástupca Matúša G. alebo sám obvinený podať sťažnosť na Najvyšší súd SR, ktorý ju môže následne zamietnuť, ale aj potvrdiť. Podobne podať sťažnosť na rozhodnutie ŠS mohol aj prokurátor," povedala pre TASR v januári hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
ŠS v trestnej veci obvineného Matúša G. odmietol spomínaný návrh na schválenie dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry GP a obvineným. Navrhovaná dohoda bola podľa senátu ŠS neprimeraná. Písomné odôvodnenie uznesenia bolo následne zaslané procesným stranám.
Na ŠS bol predložený návrh na schválenie dohody o vine a treste 19. decembra. Prokurátor uzavrel spomínanú dohodu s Matúšom G. 7. decembra. Konateľ AGW Matúš G. na pojednávaní začiatkom októbra pred senátom ŠS vyhlásil, že chce s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste. Pôvodne mu hrozil v riadnom procese pred ŠS 12-ročný trest odňatia slobody a spomínanou dohodou si mohol zabezpečiť nižší trest v spodnej hranici, čo je minimálny trest odňatia slobody na päť rokov. Pri dohadovaní sa musel priznať k podvodu.
Matúš G. podľa prokuratúry pripravil 26.000 ľudí o takmer 2,5 miliardy korún.