Sudca Ústavného súdu Juraj Horváth nemá vzhľadom na právoplatný odsudzujúci rozsudok za úmyselný trestný čin právny titul na výkon funkcie sudcu Ústavného súdu SR. Konštatoval to dnes parlament v schválenom uznesení k návrhu na odvolanie Horvátha z funkcie sudcu.
Podľa uznesenia sú u sudcu Horvátha naplnené podmienky čl. 138 ods. 1 Ústavy SR, ktorý hovorí, že sudca ústavného súdu sa môže svojej funkcie vzdať písomným oznámením predsedovi ústavného súdu. Jeho funkcia v takom prípade zaniká uplynutím kalendárneho mesiaca, v ktorom bolo písomné oznámenie o vzdaní sa funkcie doručené. Za uznesenie hlasovalo všetkých 75 prítomných koaličných poslancov.
Ak prezident Ivan Gašparovič sudcu neodvolá, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar avizuje, že sa obráti na ÚS SR. „Niet inej možnosti. Jediný ústavný proces je taký, že potom musí rozhodnúť ÚS SR,“ povedal dnes Mečiar. Podľa jeho slov však už ÚS SR svoje rozhodnutie prejudikoval tým, že prezidenta požiadal, aby sudcu Horvátha z funkcie odvolal.
Mečiar prišiel s návrhom na uznesenie po tom, čo prezident sudcu odmietol odvolať. Gašparovič argumentoval, že podľa ústavy ho nie je možné zbaviť funkcie, keďže za krátenie dane bol odsúdený pred nástupom do úradu. Sudcov trest bol už navyše zahladený.
Bývalý viacnásobný premiér z 90. rokov návrh na výzvu prezidentovi odôvodňoval aj tým, aby sa vyvolal rozpor medzi hlavou štátu a parlamentom. Pri rozličných názoroch Národnej rady a prezidenta by sa totiž poslanci mohli obrátiť v prípade návrhu na odvolanie Horvátha na Ústavný súd. Návrh na výzvu prezidentovi však už v Ústavnoprávnom výbore odmietli aj poslanci vládneho Smeru-SD a SNS.
Proti Horváthovi, ktorého za kandidáta na sudcu v minulosti nominovali poslanci SMK, okrem Mečiara ostro vystupoval najmä nominant ĽS-HZDS na čele ministerstva spravodlivosti Štefan Harabin. "Je úplnou samozrejmosťou, že so sudcovskou funkciou je nekompatibilná úmyselná trestná činnosť," povedal v stredu v parlamente minister, ktorý sa vlani sám uchádzal o funkciu ústavného sudcu.
O Horváthovom prehrešku voči zákonu sa verejnosť dozvedela vlani. Horváth bol za krátenie dane vo výške približne 270.000 korún podmienečne odsúdený v roku 1996. Pri kandidatúre na sudcu Ústavného súdu v roku 2002 Horváth predložil výpis z registra trestov, v ktorom mal už trest zahladený.
Sudcu na dobrovoľné odstúpenie z funkcie vyzvali aj jeho kolegovia z Ústavného súdu. Horváth to pôvodne odmietol, minulý mesiac však pripustil, že svoje zotrvanie v úrade zváži.