TRSTÍN 28. marca (SITA) - Zámer rozšíriť ťažbu v kameňolome spoločnosti ALAS pri obci Trstín, ktorého posúdenie bolo hlavným bodom mimoriadneho zasadnutia Obecného zastupiteľstva v Trstíne, sa stretol s nesúhlasom obyvateľov obce. Do sály miestneho kultúrneho domu si predstavy prevádzkovateľa kameňolomu prišlo vo štvrtok večer vypočuť takmer sto občanov, ktorí po vyše dvojhodinovej diskusii prijali s potleskom uznesenie trstínskych poslancov, že obecné zastupiteľstvo nepodporí zámer na rozšírenie ťažby v kameňolome.
Obec Trstín za socializmu bola významným centrom ťažby kameňa na západnom Slovensku a sídlom závodu, ktorý obhospodaroval malokarpatské kameňolomy od Marianky pri Bratislave až po Nové Mesto nad Váhom. Po procese privatizácie viaceré strediská zanikli a blízke obce si odvykli od hluku, prachu aj ďalších negatív prevádzky kameňolomov. Príchodom nových investorov do okolia Trnavy a zvýšenými stavbárskymi aktivitami sa však niekoľkonásobne zvýšili požiadavky na stavebný kameň. Súčasné zásoby podľa informácie generálneho riaditeľa spoločnosti ALAS Jána Foltýna vystačujú zhruba na štyri roky pri ročnej ťažbe okolo 500-tisíc ton.
Predložený zámer, ktorý musí schváliť ministerstvo životného prostredia, predpokladá rozšírenie ťažby severne od terajšieho ťažobného priestoru Holý vrch. Podľa odborníkov je v lokalite kvalitný dolomit, ktorý okrem stavebných firiem používa na výrobu umelých hnojív aj Duslo Šaľa. Predložený zámer odhaduje využitie ložiska na 50 rokov.
Podľa obyvateľov obce Trstín rozšírenie ťažby výrazne ovplyvní životné prostredie. "Pod kameňolomom sa nachádza jaskynný priestor s pitnou vodou, blízko prechádza trasa plynovodu aj ropovodu a otrasy po výbuchoch môžu v budúcnosti spôsobiť nepredstaviteľnú katastrofu," argumentoval Ladislav Kaluha a tvrdil, že v minulosti geologický prieskum odhalil v priestore od Malých Karpát po Trnavu obrovský dutý priestor, v ktorom je údajne ropa a zemný plyn a môže byť citlivý na časté výbuchy a tým spôsobené otrasy pôdy. Na tieto názory riaditeľ Foltýn ako bývalý banský špecialista reagoval informáciami, že známe skutočnosti hovoria o priestore južnejšie od Trnavy a predpokladá sa, že ho vypĺňa kysličník uhličitý.
Ako agentúre SITA potvrdila starostka obce Trstín Marta Genčúrová, nesúhlas obecného zastupiteľstva neznamená zastavenie schvaľovacieho procesu na rozšírenie ťažby. "My sme len využili možnosť touto formou informovať občanov a na druhej strane občania mohli verejne povedať svoj názor," dodala starostka. Aj napriek nesúhlasnému stanovisku obce musia občania Trstína svoje pripomienky k predloženému zámeru adresovať osobne na ministerstvo životného prostredia.