Bratislava 28. marca (TASR) - Obchod s ľuďmi je podľa europoslankyne za KDH Anny Záborskej jedným z najhanebnejších javov dnešnej doby, pričom vyše 50-percentnú skupinu tvoria deti a mladiství. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave pripomenula, že v tejto súvislosti sa hovorí hlavne o pomoci obetiam a postihoch páchateľov, ale málo o prevencii. Kvôli tomu prišla s osobnou iniciatívou na spustenie kampane "Viete, čo robí Vaše dieťa?".
Ako jeden z podnetov k tomuto kroku označila fakt, že niektorí rodičia sa z rôznych dôvodov nezaujímajú o to, čo vo voľnom čase robia ich deti, kde a s kým ho trávia. Projekt by sa mal okrem Slovenska rozšíriť na celoeurópsku úroveň. Zameraný je na dospelú časť populácie s tým, aby ich čo najprístupnejšou formou vyzval cez médiá na osobnú zodpovednosť. Kampaň by mala byť financovaná i zo zdrojov Európskej únie. Po prvý raz chce o nej informovať na záver konferencie Obchodovanie s ľuďmi - výzvy strednej Európe, ktorá sa uskutoční 31. marca až 1. apríla v Bratislave.
Záborská dodala, že obchodovanie s ľuďmi je v prvom rade obrovský prečin proti ľudskej dôstojnosti. Poukázala na to, že v súčasnej dobe považujú mnohé mladé dievčatá spôsob získavania hmotných vecí formou sexuálnej protislužby za normálny. "Musíme sa pozrieť na to, či tento problém nie je vypuklejší v neúplných rodinách," zdôraznila.
Rovnako sa zamyslela nad tým, či má spoločnosť brať za samozrejmosť fakt, že najefektívnejšou formou, ako sa dostať k cestovaniu, peniazom, mediálnej sláve a vstupu do smotánky, sú pre tínedžerky rôzne "modelingové či hostesingové agentúry".
Predseda KDH Pavol Hrušovský považuje využívanie voľného času detí za mimoriadne vážnu problematiku. "Akoby sa nám nechcelo tento problém riešiť a pritom sme mnohokrát svedkami otrasných skutočností," prízvukoval. Dodal, že daný projekt presahuje možnosti politických strán, a preto je potrebné zapojiť do neho tiež samosprávy. Isté ťažkosti nevidí vo financiách ako skôr v ľudských kapacitách.
Poslankyňa Európskeho parlamentu za KDH označila za alarmujúci jav únosy detí kvôli predaju ich orgánov, ako aj ich sexuálne zneužívanie. Konštatovala, že k hlavným centrám takýchto praktík patrila Čína a Thajsko. Po prijatí prísnejších zákonov v Thajsku sa detské getá presunuli do Afriky, predovšetkým Kene. Podľa informácií, ktoré má, prostitúciu na mladistvých vykonáva väčšinou domorodé obyvateľstvo. Obchodovanie a sexuálne zneužívanie praktizujú zvyčajne vysokopostavení a finančne zabezpečení ľudia zo starých členských krajín EÚ. Keďže majú dostatok peňazí, žiadny prípad sa zatiaľ nedostal pred súd, konštatovala Záborská.