BRATISLAVA. Cestujúci do a z krajín schengenského priestoru už nebudú musieť na slovenských letiskách čakať v dlhých radoch na kontrolu totožnosti. Najväčšie letiská totiž počas tohto víkendu vstúpia do schengenského vzdušného priestoru. Najväčšie investície pre splnenie požiadaviek Schengenu si vyžiadali úpravy na bratislavskom letisku. Štatút schengenského letiska majú ešte menšie letiská na východe krajiny, v Košiciach a Poprade.
Bratislavské letisko M. R. Štefánika informovalo, že do úpravy priestorov pre vstup do Schengenu investovalo 405,5 milióna korún, z toho tretinu zo schengenského prechodného fondu. Takmer polovicu nákladov si vyžiadala prístavba odletových mostov, ktoré dokončili ešte vlani v novembri.
Pri odletoch do krajín Schengenu, medzi ktoré patria všetky štáty EÚ s výnimkou Británie, Írska, Rumunska, Bulharska a Cypru, bude na pasažierov čakať už len kontrola palubných lístkov a bezpečnostná prehliadka. Kontrola cestovných dokladov zostane zachovaná iba pri letoch do krajín mimo schengenskej zóny. V prípade príletov budú pasovej kontrole podliehať iba cestujúci z neschengenských destinácií.
"Toto sú praktické výsledky členstva Slovensko v EÚ," povedal dnes počas slávnostného otvorenia hraníc v súvislosti so vstupom bratislavského letiska do schengenského vzdušného priestoru premiér Robert Fico. Očakáva, že krajine sa už o necelý rok podarí prijať euro, čím urobí ďalší krok k definitívnemu začleneniu do európskeho priestoru.
V roku 2007 využilo letecké spojenie z Bratislavy do schengenských krajín 1,03 milióna cestujúcich a do tretích krajín viac ako 992.000 pasažierov. Z menších letísk v Košiciach a Poprade do schengenských destinácií cestujú zhruba dve pätiny pasažierov.