SME

Slovenská demokracia dostala vysvedčenie

Na stupnici od 1 do 5 ohodnotila mimovládka slovenskú demokraciu číslom 2,6. Najhoršiu známku získali demokratické inštitúcie a tiež ľudské práva.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Vývoj kvality demokracie na Slovensku získal v prvých dvoch mesiacoch roku 2008 celkovú známku 2,6 na stupnici od 1 do 5, pričom 1,00 znamená optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde EÚ a Európskej rady. Vyplýva to z výsledkov projektu IVO Barometer, ktoré na dnešnej tlačovej besede predstavili zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky.

Výsledné číslo je priemerom štyroch známkovaných oblastí. Najhoršiu známku 2,75 získali demokratické inštitúcie a právny štát a tiež ľudské a menšinové práva. Naopak, najlepšou známkou 2,5 bola ohodnotená legislatíva a médiá. Samotné hodnotenie 2,6 je podľa prezidenta IVO Grigorija Mesežnikova znepokojujúce a svedčí o istých problémoch a zaostávaní.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo inštitúcií a právneho štátu Mesežnikov poznamenal, že táto oblasť bola dostatočne stabilná a samotné inštitúcie pracovali efektívne. "Identifikovali sme ale rozpor. Zatiaľ čo sa tento systém na Slovensku skladá z konsenzuálne nastavených častí, tak vládna koalícia uplatňuje moc väčšinovým systémom. Preto často naráža na mantinely, ktoré sú vytvorené práve tým inštitucionálnym zázemím," vysvetlil politológ.

V oblasti legislatívy predstavitelia IVO zaznamenali ako jeden z problematických bodov spôsob predkladania a schvaľovania návrhov. Ako príklad uviedol Mesežnikov mechanizmus novelizácie nesúvisiacich zákonov, "teda pokračuje prax prílepkov, keď jednou novelou sa novelizuje niekoľko zákonov, ktoré s tým nesúvisia," poznamenal s tým, že takéto kroky zneprehľadňujú legislatívny systém.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci ochrany a dodržiavania ľudských práv zaregistrovali prijaté právne normy, ktoré do istej miery spochybňujú právnu istotu občanov. Išlo napr. o zákony týkajúce sa vlastníckych práv. "Zaznamenali sme aj isté pozitívum, a to novela antidiskriminačného zákona. Tu došlo k istej nádejnej interakcii medzi navrhovateľmi zákona, vládou a mimovládkami," podčiarkol.

Za problematické oblasti vo sfére médií označil člen Rady STV Miroslav Kollár momentálne znenie tlačového zákona, obsadenie Rád STV a SRo. "Tu sa naplnil avizovaný scenár, že si tam vládna koalícia dovolí ľudí, ktorí budú reprezentovať ich názory. V prípade Rady STV to znamená, že bude v podstate jednofarebná," vyhlásil. Ako tretí problém vníma verbálne útoky na médiá zo strany premiéra a jeho snahu "z môjho pohľadu až vulgárnym spôsobom znevažovať celú profesiu a znižovať jej vážnosť na verejnosti".

SkryťVypnúť reklamu

Vo sfére zahraničnej politiky, ktorú predstavitelia IVO neznámkovali, si ministerstvo zahraničných vecí (MZV) podľa čestného prezidenta inštitútu Martina Bútoru zaslúži uznanie, pretože v kľúčových líniách, ako EÚ, NATO, Balkán kráča Slovensko vyrovnaným krokom. Nemožno ale, ako sa vyjadril, nevidieť, čo sa deje v súčasnosti. "Vo vládnej koalícii je strana, ktorej predstaviteľ systematicky útočí na našich spojencov, predovšetkým na USA a v prípade Maďarska ako štátu alebo maďarskej menšiny len ťažko nachádza nejaké dobré slovo," mieni exveľvyslanec SR v USA.

Pripomenul, že Slovensko sa deklarovaním uznesenia o nezávislosti Kosova ocitlo v rámci EÚ v menšine. "Nedá sa jednoznačne povedať, že tento náš krok bol chybný, ale takto sme poziciovaní v tejto chvíli," povedal. Poukázal, že SR má iné niektoré názory na bezpečnostné otázky týkajúce sa Poľska a Česka a že má dnes inú úroveň vzťahov s Maďarskom, ako malo napr. pred dvoma rokmi. "Slovenským predstaviteľom neprekáža porušovanie ľudských práv na Kube a sú ochotní uzatvárať s ňou obchodné dohody bez toho, aby akcentovali, že sú veci, ktoré sa nám nepáčia. MZV síce kritizovalo situáciu v Barme a Bielorusku, ale vyhlo sa zásadnejšej kritike ruských volieb," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

"Analýzy a hodnotenia pravicového inštitútu IVO, ktorého súčasní predstavitelia pôsobili ako poradcovia predchádzajúcej pravicovej vlády Mikuláša Dzurindu, nemôžeme ani pri najväčšej vôli vnímať ako nezávislé a relevantné hodnotenia, preto ich nebudeme komentovať," reagovala pre TASR na závery inštitútu hovorkyňa predsedu vlády Roberta Fica Silvia Glendová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu