BRATISLAVA. Vývoj kvality demokracie na Slovensku získal v prvých dvoch mesiacoch roku 2008 celkovú známku 2,6 na stupnici od 1 do 5, pričom 1,00 znamená optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde EÚ a Európskej rady. Vyplýva to z výsledkov projektu IVO Barometer, ktoré na dnešnej tlačovej besede predstavili zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky.
Výsledné číslo je priemerom štyroch známkovaných oblastí. Najhoršiu známku 2,75 získali demokratické inštitúcie a právny štát a tiež ľudské a menšinové práva. Naopak, najlepšou známkou 2,5 bola ohodnotená legislatíva a médiá. Samotné hodnotenie 2,6 je podľa prezidenta IVO Grigorija Mesežnikova znepokojujúce a svedčí o istých problémoch a zaostávaní.
Na margo inštitúcií a právneho štátu Mesežnikov poznamenal, že táto oblasť bola dostatočne stabilná a samotné inštitúcie pracovali efektívne. "Identifikovali sme ale rozpor. Zatiaľ čo sa tento systém na Slovensku skladá z konsenzuálne nastavených častí, tak vládna koalícia uplatňuje moc väčšinovým systémom. Preto často naráža na mantinely, ktoré sú vytvorené práve tým inštitucionálnym zázemím," vysvetlil politológ.
V oblasti legislatívy predstavitelia IVO zaznamenali ako jeden z problematických bodov spôsob predkladania a schvaľovania návrhov. Ako príklad uviedol Mesežnikov mechanizmus novelizácie nesúvisiacich zákonov, "teda pokračuje prax prílepkov, keď jednou novelou sa novelizuje niekoľko zákonov, ktoré s tým nesúvisia," poznamenal s tým, že takéto kroky zneprehľadňujú legislatívny systém.
V rámci ochrany a dodržiavania ľudských práv zaregistrovali prijaté právne normy, ktoré do istej miery spochybňujú právnu istotu občanov. Išlo napr. o zákony týkajúce sa vlastníckych práv. "Zaznamenali sme aj isté pozitívum, a to novela antidiskriminačného zákona. Tu došlo k istej nádejnej interakcii medzi navrhovateľmi zákona, vládou a mimovládkami," podčiarkol.
Za problematické oblasti vo sfére médií označil člen Rady STV Miroslav Kollár momentálne znenie tlačového zákona, obsadenie Rád STV a SRo. "Tu sa naplnil avizovaný scenár, že si tam vládna koalícia dovolí ľudí, ktorí budú reprezentovať ich názory. V prípade Rady STV to znamená, že bude v podstate jednofarebná," vyhlásil. Ako tretí problém vníma verbálne útoky na médiá zo strany premiéra a jeho snahu "z môjho pohľadu až vulgárnym spôsobom znevažovať celú profesiu a znižovať jej vážnosť na verejnosti".
Vo sfére zahraničnej politiky, ktorú predstavitelia IVO neznámkovali, si ministerstvo zahraničných vecí (MZV) podľa čestného prezidenta inštitútu Martina Bútoru zaslúži uznanie, pretože v kľúčových líniách, ako EÚ, NATO, Balkán kráča Slovensko vyrovnaným krokom. Nemožno ale, ako sa vyjadril, nevidieť, čo sa deje v súčasnosti. "Vo vládnej koalícii je strana, ktorej predstaviteľ systematicky útočí na našich spojencov, predovšetkým na USA a v prípade Maďarska ako štátu alebo maďarskej menšiny len ťažko nachádza nejaké dobré slovo," mieni exveľvyslanec SR v USA.
Pripomenul, že Slovensko sa deklarovaním uznesenia o nezávislosti Kosova ocitlo v rámci EÚ v menšine. "Nedá sa jednoznačne povedať, že tento náš krok bol chybný, ale takto sme poziciovaní v tejto chvíli," povedal. Poukázal, že SR má iné niektoré názory na bezpečnostné otázky týkajúce sa Poľska a Česka a že má dnes inú úroveň vzťahov s Maďarskom, ako malo napr. pred dvoma rokmi. "Slovenským predstaviteľom neprekáža porušovanie ľudských práv na Kube a sú ochotní uzatvárať s ňou obchodné dohody bez toho, aby akcentovali, že sú veci, ktoré sa nám nepáčia. MZV síce kritizovalo situáciu v Barme a Bielorusku, ale vyhlo sa zásadnejšej kritike ruských volieb," dodal.
"Analýzy a hodnotenia pravicového inštitútu IVO, ktorého súčasní predstavitelia pôsobili ako poradcovia predchádzajúcej pravicovej vlády Mikuláša Dzurindu, nemôžeme ani pri najväčšej vôli vnímať ako nezávislé a relevantné hodnotenia, preto ich nebudeme komentovať," reagovala pre TASR na závery inštitútu hovorkyňa predsedu vlády Roberta Fica Silvia Glendová.