Trebišov 29. marca (TASR) V Mestskom kultúrnom stredisku v Trebišove sa otvorili dnes brány 4. ročníka Národnej výstavy včelárstva. Široká verejnosť sa tak môže dozvedieť všetko o včelách, včelároch, ale aj o práci medovnikárov či zlepšovateľov v tomto odbore.
Úvod podujatia patril slávnostnému krstu zástavy miestnej organizácie. Návštevníci však môžu ochutnať aj z vystaveného medu, medoviny či prezrieť si zdobenie medovníkového pečiva. Na seminári, ktorý je súčasťou výstavy, sa bude hovoriť o more včelieho plodu a nákaze včiel varoóze. Predchádzajúce ročníky tejto akcie sa konali v Nitre, Stropkove a Banskej Bystrici.
V okrese Trebišov kedysi evidovali okolo 200 včelárov, ktorí sa starali o vyše 5 tisíc včelstiev. V súčasnosti je ich 126. "Ich počet sa znižuje v dôsledku nízkej výkupnej ceny medu," domnieva sa 78-ročný Michal Smaržik z Trebišova, ktorý tento koníček prevzal od svojho otca. "Med od včelára v obchodoch nedostanete. Do nich ho vozia veľkospracovatelia, ktorí ho zohrievajú, čím ničia jeho základné biologicky aktívne látky a navyše ho miešajú s lacnejšími produktmi z Ukrajiny alebo Číny," konštatoval. Podľa jeho slov, sú včely indikátormi kvality životného prostredia. Keď začnú hynúť, nastal najvyšší čas, aby sa človek zamyslel sám nad sebou.
Ján Bojtim z podhorskej obce Dargov má na vec podobný názor. Dodal, že ľudia o včelárenie strácajú záujem. Myslí si však, že situáciu by pomohli riešiť exkurzie na včelársku farmu. "Zvlášť by sa im potešili žiaci základných škôl," povedal.
Na nízku spotrebu medu na obyvateľa upozornil Milan Zitrický z Moravian v okrese Michalovce: "Na Slovensku je niekoľkonásobne nižšia ako napríklad v Nemecku." V tejto súvislosti poukázal aj na isté rezervy samotných včelárov hlavne čo sa týka propagácie medu. "Nemáme dostatočne zvládnutý marketing jeho predaja. Slovenský spotrebiteľ má hmlisté predstavy o kvalite medu," vysvetlil. Prácu včelárov sťažuje tiež netypické počasie posledných rokov. Veľmi teplé zimy a horúce suché letá napomáhajú šíreniu a prežívaniu parazitov včiel, čo má za následok prepuknutie ďalších chorôb. "Včelárstvo sa tak stáva nákladnejšie, rizikovejšie a menej atraktívnejšie pre mladšiu generáciu," objasnil.
Slovenský zväz včelárov evidoval v roku 1997 vyše 22 500 členov, ktorí sa starali o vyše 251 tisíc včelstiev. Minulý rok zaznamenal pokles na 12 500 včelárov s počtom včelstiev okolo 250 tisíc.