Modrý Kameň 29. marca (TASR) - Okrem niekoľkých stálych expozícií a krátkodobých výstav sa v Slovenskom národnom múzeu - Múzeu bábkarských kultúr a hračiek v Modrom kameni tešia stále väčšiemu záujmu aj vzdelávacie programy pre deti. Z viac ako 36 000 návštevníkov, ktoré múzeum zaevidovalo v uplynulom roku, bola takmer polovica žiakov materských, základných a stredných škôl.
Prehliadku stálych expozícií hračiek a divadelných bábok totiž možno spojiť s hrou. "Deti majú možnosť oboznámiť s tvorbou bábok, vyrobiť si ich a potom si s nimi aj zahrať divadlo," povedala TASR kurátorka múzea Erika Antolová.
Špeciálny interaktívny program sa koná pod vedením skúsených lektorov - výtvarníkov. Programy sú prispôsobené deťom v predškolskom veku, žiakom prvého a druhého stupňa základných škôl a tiež stredoškolákom. Prehliadka múzea je napríklad pre tínedžerov postavená tak, aby na jej konci skupina študentov mala už vytvorené nielen konkrétne typy bábok, ale aj jasnú predstavu o budúcej inscenácii.
Múzeum hračiek v Modrom Kameni, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku, navštevujú nielen deti z okolitých škôl, ale stále častejšie aj žiaci z rôznych kútov Slovenska. Vzdelávací program Škola v múzeu/Veda hrou rozvíja najmä ich tvorivosť a zručnosť.