BRATISLAVA. Do rómskych osád by sa od apríla mala vrátiť asi tridsiatka zdravotníckych asistentov. ČTK to potvrdilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré projekt financuje. Jeho predstavitelia však nevysvetlili, prečo bol program, ktorý považujú viacerí odborníci za úspešný, na čas prerušený.
"Mnohí ľudia si nedokázali ani zavolať lekára, pretože nevedeli dobre po slovensky či netušili, na koho sa majú obrátiť," opísal ČTK problémy obyvateľov osád jeden z asistentov Zoltán Batka. Neskôr však podľa neho osveta a vzdelávanie začali prinášať pozitívne výsledky. Aj starší obyvatelia osád sa stali otvorenejší k radám a odporúčaniam v starostlivosti o zdravie. Stávalo sa tak najmä, keď videli, aké prínosy to má pre ich deti, dodal zdravotnícky asistent, ktorý pôsobil v osadách na juhovýchode Slovenska.
Prácu s ľuďmi z osád komplikuje podľa Batku aj ich špecifická povaha. "Keď na nich tlačíte, naschvál spravia úplný opak," zhrnul. Ak ich však asistenti dokázali vtiahnuť do spoločných aktivít, postupne začali napríklad deti usmerňovať sami. "Mojou snahou je, aby som ich naučil plávať," povedal Batka. Za jeden z najväčších úspechov svojho pôsobenia preto považuje, že jedna z matiek dokázala absolvovať cestu do bratislavského detského kardiocentra. "Najprv som tam pritom musel vycestovať s ňou, pretože ani nedokázala vysvetliť, o aký problém ide," dodal.
Projekt zdravotníckych asistentov spustili od marca 2007 regionálne úrady verejného zdravotníctva. Napriek tomu, že ho úrad, rovnako ako splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová hodnotili pozitívne, bol na niekoľko mesiacov prerušený. Ministerstvo zdravotníctva dôvody prerušenia nevysvetlilo.
Zatiaľ nie je jasné ani to, či sa počet asistentov v budúcnosti zvýši. Na Slovensku totiž existuje podľa skorších údajov viac ako 600 osád. "V súčasnosti prebiehajú rokovania medzi ministerstvom zdravotníctva s Úradom verejného zdravotníctva a splnomocnenkyňou úradu vlády pre rómsku problematiku," informovala hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová. Hrubá mzda asistentov a ich koordinátorov bola vlani 11.000 až 15.000 korún.
V rómskych osadách pôsobili okrem asistentov Úradu verejného zdravotníctva aj aktivisti podporovaní zdravotnou poisťovňou Union. Pomáhali ľuďom asi v sedemdesiatich osadách. Pomoc ľudí z rómskej komunity si v minulosti pochvaľovali aj riaditelia škôl, na ktorých pôsobí asi 600 asistentov.
Na Slovensku žije podľa odhadov približne 400.000 Rómov. Veľká časť z nich má nízke vzdelanie, nedokáže si nájsť prácu a býva v nevyhovujúcich hygienických podmienkach.
grm fil