Bratislava 30. marca (TASR) - Diskusia k návrhu školského zákona, ktorý by mal naštartovať reformu školstva na Slovensku, čaká poslancov budúci týždeň v rámci 20. schôdze Národnej rady SR. Jej rokovanie bude pokračovať od utorka 1. apríla.
Zákon predkladá minister školstva Ján Mikolaj, ktorý je presvedčený, že právnu normu postúpia zákonodarcovia do druhého čítania. Podľa návrhu má štátny vzdelávací program tvoriť približne 70 percent výučby. Zvyšných 30 percent by mali využiť školy na tvorbu vlastného školského programu, ktorý poslúži na ich profiláciu. Súčasťou školskej sústavy sa od septembra stanú aj materské školy, ktoré budú v poslednom roku pred povinnou dochádzkou poskytovať vzdelanie bez poplatkov. Bezplatná dochádzka má za cieľ zaškoliť čo najviac detí. Individuálnejší prístup k žiakom chce ministerstvo školstva dosiahnuť znížením ich maximálneho počtu v triedach. Mikolaj konštatoval, že školská reforma je mimoriadne dôležitá pre SNS, pretože ide o zákon celého volebného obdobia.
Návrh vlastného školského zákona predložil na rokovanie 20. schôdze parlamentu aj podpredseda KDH Martin Fronc. Ide o právnu normu, pre ktorú Fronc nedokázal získať dostatočnú podporu poslancov po prvý raz ešte v minulom volebnom období.
Výhrady ku školskému zákonu vyslovilo aj SMK, považuje ho za diskriminačný a nerešpektujúci práva národnostných menšín. Mikolaj to odmieta, podľa jeho slov sa zákon koncipoval v intenciách Európskej charty regionálnych a menšinových jazykov.
Poslanci by mali v utorok hlasovať aj o prerokovanej novele zákona o službách v zamestnanosti, ktorá rozširuje rozsah služieb pre dlhodobo nezamestnaných. Hlasovať sa bude aj o prerokovanej novele Zákonníka práce a o novele zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Plénum zároveň dokončí rozpravu k novele zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja, ktorú predkladá rezort školstva.
Parlament sa bude budúci týždeň zaoberať aj návrhom na zrušenie poslaneckej imunity v celom rozsahu. Predložil ho predseda parlamentu Pavol Paška, novela však nemá podporu koaličných, ani opozičných politických subjektov.